Son Ankete Göre, El Salvador’luların Büyük Bir Bölümü Bitcoin Yasasının Kaldırılmasını İstiyor

Son Ankete Göre, El Salvador’luların Büyük Bir Bölümü Bitcoin Yasasının Kaldırılmasını İstiyor

Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından yapılan bir ankete göre, El Salvador’luların büyük bir kısmı dijital para birimini nasıl kullanacaklarından habersiz olduklarını ve projeye güvenmediklerini söyledi.

Ankete katılan 1.281 kişinin en az %67.9’u, Bitcoin’in yasal bir ödeme aracı olarak kullanılmasına katılmadıklarını dile getirdi.

Ağustos ayında gerçekleştirilen anket, insanların %90‘ının net bir bitcoin anlayışına sahip olmadığını da gösterdi. %80’i ise kullanımına çok az güvendiklerini veya hiç güvenmediklerini söyledi.

Bu arada 10 milletvekilinden 7’si Bitcoin yasasını yürürlükten kaldırması gerektiğini düşünüyor. UCA dekanı Andreu Oliva konu hakkında şunları söyledi:

“Bu ankette görebildiğimiz, Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak uygulanmasının bu geniş reddine ek olarak, ilk kez nüfus ve Yasama Meclisi ve cumhurbaşkanı tarafından alınan kararlar arasında önemli bir anlaşmazlık bulduk”

Ek olarak, anket, çoğu Salvadorlu’nun asıl yararlanıcıların, hükümet ve iş liderlerinin yanı sıra yabancı yatırımcılar gibi varlıklı kişiler olacağına inandığını ortaya koydu. Oliva, “Bitcoin kullanmanın olası olumsuz etkileri konusunda çok fazla endişe var” dedi.

Geçen hafta vatandaşlar hükümetin kararını protesto etmek için sokaklara döküldü. Daha önce, muhalif politikacı Jaime Guevara liderliğindeki bir vatandaş grubu, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul ettiği için ülkeye dava açtı.