Solana Tabanlı Kripto Para Platformu, Hacklendikten Sonra Kapanıyor!

Solana Tabanlı Kripto Para Platformu, Hacklendikten Sonra Kapanıyor!

Solana tabanlı Telegram kripto para ticaret botu Solareum, 31 Mart’ta resmi bir duyuruda kalıcı olarak kapatıldığını duyurdu. Takım, kapanmanın ardındaki nedenleri “yetersiz fonlar, gelişen piyasa eğilimleri ve sistemdeki son güvenlik ihlali” olarak sıraladı. Mart ayının sonlarında Solareum, cüzdan boşaltıcıların platformda bir güvenlik açığından yararlanmasına imkan tanıyan bir atağa uğradı. Taarruz sonucunda 300’den fazla Solana kullanıcısı yaklaşık 520.000 dolar bedelinde 2.800’den fazla SOL kaybetti.

Kripto para platformundan kapanma kararı

Solana merkezli Telegram ticaret botu Solareum, yetersiz finansman ve yakın vakitte yaşanan bir güvenlik ihlalinden sonra kalıcı olarak kapandığını söylüyor. Telegram Solareum dayanak kanalındaki geliştiriciler ve ticaret botu BONKbot kurucu ortağı ‘king.sol’ tarafından 31 Mart’ta X’te paylaşılan açıklamada, şunları söyledi:

Solareum projesinin kapatıldığını derin bir pişmanlık hissiyle duyuruyoruz. Ne yazık ki, nedeni; yetersiz fonlar, gelişen piyasa eğilimleri ve sistemlerimizdeki son güvenlik ihlali.

Ekip, “ek finansman sağlamak, piyasa değişikliklerine ahenk sağlamak ve güvenlik tedbirlerimizi güçlendirmek için gösterilen çabalara” karşın, artık “fon eksikliği nedeniyle kullanıcılarımızın güvenliğini sağlayamayacağını” da kelamlarına ekledi. Solareum, evvelce kararlaştırılmış muhakkak parametrelere dayalı olarak Solana kripto tokenlerini alıp satmak üzere programlanmış bir EVM-SVM köprüsüne sahip Telegram tabanlı bir kripto ticaret botudur.

Solareum, hacklenmişti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mart ayının sonlarında, ticaret botu, cüzdan boşaltıcıların güvenlik açığından yararlanmasına imkan tanıyan bir güvenlik ihlali yaşadı. BONKbot tahliline nazaran, istismar edilen ticaret botuna bağlı cüzdan hackerları, 300’den fazla Solana kullanıcısından yaklaşık 520.000 dolar kıymetinde 2.800’den fazla SOL kaybına neden oldu. Telegram ticaret botu BONKbot’un başlangıçta istismarın ardında olduğu düşünülmekte idi.

Ancak bu durum 30 Mart’ta yalanlandı ve grup BONKbot’un inançta olduğunu belirttikten sonra “Başka bir Solana uygulamasında bir istismar yaşandı” dedi. Solareum grubu, rastgele bir çıkış dolandırıcılığı olmadığını ve para çalmadıklarını, lakin birçok SOLAR kullanıcısının cüzdanlarının boşaltıldığını belirtti. Bunun başka bot ve dapp’lerde meydana gelen yaygın bir istismarın modülü olduğunu belirten takım, son olarak “İstismara uğrama ihtimalimiz olabilir” dedi.

Hack’in gerisinde büyük bir grup var

Solareum grubu, çalınan fonların merkezi borsalara ulaşması halinde dondurulmasını sağlamak gayesiyle yetkililerle temasa geçtiklerini belirtti. Takım, “Önümüzdeki haftalarda Solareum ile bağlantılı tüm etkin hizmetleri ve fonksiyonları sonlandırırken, kullanıcıları ilgili bilgileri yahut varlıkları derhal geri almaya çağırıyoruz” dedi.

 Bu ortada, Solana son vakitlerde memecoin spekülatörleri için bir faaliyet yuvası haline geldi. Bu da dolandırıcıları ateşe çekti. Blockchain güvenlik firması Chainalysis’e nazaran, yalnızca bir tanınan Solana cüzdanını hacklemeye adanmış en büyük çevrimiçi topluluklardan birinin 6.000’den fazla üyesi var. Buna ek olarak, Web3 güvenlik firması Blowfish Şubat ayında gelişmiş akınlar gerçekleştirebilen iki yeni Solana “drainer” tespit etti.

Kaynak: Kripto Koin