Solana Kurucu Ortağı Bu Altcoinler Konusunda Uyardı!

Solana Kurucu Ortağı Bu Altcoinler Konusunda Uyardı!

Fon toplayan en son Solana göğüs coin projesi Condom, 906,000 dolarlık bir kayba neden oldu. Solana Labs Kurucu Ortağı, yatırımcılara rastgele Solana adreslerine para göndermemelerini tavsiye etti. Ayrıyeten, milyonlarca kayıpla sonuçlanan Solana göğüs coin ön satış projelerine karşı ikaz yaptı.

Solana kurucu ortağından kıymetli uyarı!

Solana Labs’ın Kurucu Ortağı ve COO’su Raj Gokal, yaptığı bir açıklamayla yatırımcılara ikaz yaptı. Gokal, ön satışlar için rastgele Solana adreslerine para gönderilmemelerini tavsiye etti. Bu ortada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Solana Blockchain’deki bir göğüs coin’i olan Condom’un ön satışı nedeniyle yatırımcılar 906.000 dolarlık kıymetli bir fon kaybı yaşadı. Gokal’in nu tavsiyesi de bu olayın akabinde geliyor.

Gokal’in bu uyarısı, birkaç SOL göğüs coin projesinin piyasaya sürülmeden evvel çürük çıkmasının akabinde geldi. CONDOM isimli bir Solana göğüs coinini içeren kelam konusu son ön satış, 4.965 SOL üzere değerli bir ölçü toplamayı başardı. Toplanan fon 906.000 dolara eşdeğerdi. Lakin, proje takımı planlanan lansmanından çabucak evvel sağlam bir ‘exit scam’ gerçekleştirdi. Dahası, projenin yaratıcıları toplanan fonlarla ortadan kaybolduğu için ön satış yatırımcıları kayıptan sersemletildi.

Ön satışlara dikkat!

Buna ek olarak, Gokal’ın açıklaması, bilhassa dolandırıcılık planlarının şüphelenmeyen yatırımcıları kolay kolay cezbedebileceği X üzere platformlarda rastgele ön satışlara katılmanın getirdiği risklerin altını çizdi. Ayrıyeten Solana topluluğu, yatırım fırsatlarını değerlendirirken doğrulanmış ve emniyetli kaynaklara bağlı kalmanın ehemmiyetini vurguladı. Dahası Gokal, yatırımcıları potansiyel dolandırıcılık ve dolandırıcılığa karşı uyanık olmaya çağırdı.

On-chain dedektif ZachXBT’in bildirdiği üzere, son Solana göğüs coin projeleri Mart ayında toplu olarak 33 ön satışla 149,2 milyon dolara muadil 796.000 SOL’un üzerinde para topladı. ZachXBT, kimi projelerin ‘rug-pull’ olduğuna ve takımın SOL’u iade etmeyi reddettiği dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat çekti

Kripto piyasasındaki dikkat çeken başka dolandırıcılık olayları

ZachXBT, Sartoshi0x’in ön satış adresini ifşa etti. On-chain dedektif, bu projenin ön satıştan elde ettiği SOL’un %62’sini cebe indirdiğini açıkladı. Ayrıyeten, kelam verdiği üzere tokenları dağıtmadığını sav etti. Bir ekran imgesi, MILK projesi için satın alınan 800.000 doların üzerinde pahaya sahip 4.434 SOL’un LP’ye değil, yeni bir adrese aktarıldığını ortaya koydu.

Bir öteki hadisede, yatırımcılar 2.100 SOL’ü, Jared_eth’nin X’te uydurma bir Jared MEV bot hesabı olduğu argüman edilen bir adrese gönderdiler. Bu şema daha evvel 2023 Haziran’daki bir ön satış için uydurma bir Jared hesabına 440.000 dolar gönderen yatırımcıları kandırmıştı.
Ayrıca, yatırımcılar Blue Kirby’ye 3300 SOL gönderdi. Başlangıçta takım, geri ödeme kelamı verdi. Fakat yatırımcıları “dolandırıcı” olmakla suçlayarak geri ödeme yapmayı reddettiler. Hatta, akıldışı bir makale yayınlayarak kelamlarından döndüler.

Kaynak: Kripto Koin