Solana Ağında Yine Sorun Var: Meme Coin Krizi mi?

Solana Ağında Yine Sorun Var: Meme Coin Krizi mi?

Solana, son iki gündür yoğunluk ve ağ tıkanıklığı sıkıntıları yaşıyor. Phantom’dan gelen bilgilere nazaran, Solana Blockchaini son 48 saat içinde ikinci sefer tıkanıklık yaşıyor. Bu durum süreç gecikmelerine yahut başarısızlıklara yol açıyor.

Solana ağındaki tıkanıklığın sebebi nedir?

Solana’daki son tıkanıklık, Anza Network’ün doğrulayıcı istemci uygulamasında, Agave’de gerçekleşti. Anza, yakın vakitte yaptığı bir paylaşımda, ağ tıkanıklığıyla ilgili ana kaygının QUIC uygulamasından ve Agave doğrulayıcı istemcisinin davranışından kaynaklandığını açıkladı. Bu sorun, Anza mühendislerini, öteki temel katkıda bulunanlarla işbirliği yaparak darboğazları teşhis edip çözmek ve genel ağ performansını uygunlaştırmak için kapsamlı bir çalışma yapmaya yöneltti.

Yoğunluğu azaltmak ve kullanıcı tecrübesini düzgünleştirmek için gerekli iyileştirmeleri ve değişiklikleri uygulamaya da ihtimam gösteriyorlar. Anza, düzeltmeleri önümüzdeki haftadan itibaren yayınlamaya başlayacağını söyledi. Ayrıyeten, önümüzdeki aylarda daha fazla geliştirme ve değişiklik yapılması bekleniyor, bu da Solana’nın ağ verimliliğini artırmaya yönelik proaktif bir yaklaşımı olduğunu gösteriyor.

Süreçlerin yüzde 75’inde başarısızlık

Bu gelişmelerle birlikte, Solana Blockchaini telaş verici bir trendle karşılaştı… Tüm oylar dışı süreçlerin %75’i başarısız oldu. Bu durum, platformdaki göğüs coinlerin artan popülaritesinin tetiklediği değerli bir ağ aktivitesi artışı ile de tıpkı vakte denk geldi. Bu gelişme, Solana topluluğunda ağır tartışmalara yol açtı. Birçok kullanıcı, berbatlaşan kullanıcı tecrübesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını lisana getirdi.

Helius’un CEO’su ve Solana’nın önde gelen savunucularından biri olan Mert Mumtaz, ortaya çıkan krize cevap verdi. Mumtaz, %75’lik süreç başarısızlık oranının yalnızca ağ dengesizliğine bağlanmasının aldatıcı olabileceğini savundu. Ayrıyeten, bu başarısızlıkların birçoklarının gerçek kullanıcı süreçlerinden fazla “bot spam”inden kaynaklandığını öne sürdü.

SOL fiyatındaki değişiklikler dikkat çekti

Son zamanlardaki ağ tıkanıklığı meseleleri, Solana’nın SOL fiyatını da aşağı çekti. Son bir haftada SOL fiyatı %10 düştü ve şu anda 175 dolar civarında süreç görüyor. Solana’nın göğüs coinlerin merkezi haline gelmesi, ağ üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Geliştirici grubun tıkanıklık sıkıntısını çözmek için süratli bir halde harekete geçmesi ve ağın uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için kalıcı tahliller geliştirmesi gerekiyor. Solana’nın geleceği, ağın bu zorlukların üstesinden gelip gelmemesine bağlı olacak.

Kaynak: Kripto Koin