Singapur’un CBDC’sini Çıkarmaya Yardımcı Olacak Şirketler Belli Oldu

Singapur’un CBDC’sini Çıkarmaya Yardımcı Olacak Şirketler Belli Oldu

Seçilen 15 finalist, Singapur’un merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmasına ve piyasaya sürmesine yardımcı olacak .

Singapur Para Otoritesi (MAS), CBDC geliştirmek için çalışacak 15 finalist şirketin kısa listesini yayınladı. Finalistler, dünyanın dört bir yanından finans kurumları, FinTech’ler ve teknoloji çözüm sağlayıcılarından oluşuyor.

MAS, bu işbirliğinin Singapur’un FinTech Festivali’nde jüri üyelerine çözümler sunmadan önce Küresel CBDC Mücadelesinin Hızlandırma Aşamasını ilerleteceğini umuyor.

Singapur, CBDC geliştirmede önemli adımlar atıyor

Küresel CBDC çalışması, dünyanın dört bir yanından 300‘den fazla başvuruyu çekti ve yarısından fazlası Asya’dan geldi. Çözüm sunanlardan CBDC aracı, dağıtımı ve altyapısıyla ilgili bir düzine sorun bildirimini ele almaları istendi.

Ek olarak, konular birlikte çalışabilirlik ve programlanabilirliği içeriyordu. MAS, “Finalistlerden gelen teklifler, donanım cüzdanları, dijital kimlik ve varlık tokenleştirme çözümleri dahil olmak üzere çeşitli teknoloji yaklaşımları aracılığıyla birden fazla sorunu ele almaya çalıştı” diye ekliyor

15 kişilik son grup bağımsız akademisyenler ve hükümetler arası kuruluş ortaklarından üst düzey temsilciler tarafından seçildi. 

15 finalist ise; ANZ Banking Group Limited, Bitt, Citibank NA, Singapur, cLabs, Inc., Consensys, Extolabs LLC, Giesecke+Devrient advanced52 GmbH, HSBC Bank (Singapur) Limited ve HSBC Holdings plc, IBM, IDEMIA, Criteo, IOG Singapore Pte Ltd. , Soramitsu, Standard Chartered Bank ve Xfers Pte. Ltd. olarak belirtildi.

Finalistlerin altısı Singapur’dan, diğerleri Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Barbados ve diğer birkaç ülkeden geliyor.