Singapur, 2021’de kripto yatırımlarında 13 kat artış gördü

Singapur, 2021’de kripto yatırımlarında 13 kat artış gördü

KPMG’nin Pulse of Fintech raporuna göre Singapur, kripto para yatırımlarında on üç kat artış gördü. Ülke 2020’deki 110 milyon dolarlık orandan 1,48 milyar dolar değerine ulaştı.

Araştırmaya göre, şehir devleti yalnızca geçen yıl tamamlanan 1,48 milyar doların üzerinde yatırımla, uzun süredir kripto para birimi faaliyetinin merkezi olarak kabul ediliyor.

Bu yıl,  düzenleyiciler spekülatif dijital varlıkları düzenleme çabalarını arttırdılar. Yetkililer daha fazla düzenleme getirse bile KPMG, Singapur’un kripto yatırımının bu yıl güçlü kalacağını tahmin ediyor.

Merkez bankası kripto para birimi şirketlerine Ocak ayı başlarında hizmetlerini halka tanıtmayı durdurmalarını emretti. Ayrıca, başvuranların çoğu, Singapur’da düzenlenmiş bir kripto para birimi platformları işletme izinleri için lisans prosedürünü geçemedi.

KPMG raporuna göre, geçen yıl kripto para birimi ve blok zinciri yatırımlarının çoğu, hizmetlerden ziyade yazılım ve temel altyapıya odaklandı. 

Gelişmekte olan sektör, KPMG’ye göre geçen yıl 3,94 milyar dolara yükselen Singapur’daki toplam fintech yatırımının üçte birini oluşturdu.

KPMG ayrıca,  Asya-Pasifik’in fintech yatırımının 2021’de 27.5 milyar dolarlık rekor bir seviyeye ulaştığını ve toplam finansmanın yalnızca ikinci yarıda 17,4 milyar doları aştığını vurguladı (2020’de 11,5 milyar dolara kıyasla). Girişim sermayesi finansmanı 2020’de 11.5 milyar dolardan 2021’de 19.6 milyar dolara yükseldi.