Silvergate Capital’in Diem’in Varlıklarını Satın Alması Ona Değer Katacak mı?

Silvergate Capital’in Diem’in Varlıklarını Satın Alması Ona Değer Katacak mı?

Bu haftanın başlarında, Diem Association, Diem Payment Network ile ilgili fikri mülkiyeti ve diğer varlıkları feshedeceğini ve Silvergate Capital Corporation‘a 182 milyon dolara satacağını duyurdu.

Silvergate Capital’in Yakın Zamandaki Satın Alma İşlemi

Şirketin basın açıklamasına göre Silvergate Capital, 1.221.217 A Sınıfı adi hisse senedi ve 50 milyon dolar nakit ihracını içeren Diem Payment Network’ün varlıkları için 182 milyon dolarlık toplam satın alma fiyatının 132 milyon dolarını ödedi.

Merkezi La Jolla, California‘da bulunan Silvergate, Diem’in stablecoin’inin münhasır ihraççısı olmayı kabul ettikten sonra ilk olarak 2021’de Diem’e dahil oldu. Silvergate Exchange Network, en iyi kripto para birimini benimseyen ilk geleneksel bankalardan biri olarak bilinir ve hesap sahiplerine gerçek zamanlı olarak transfer edebilmek için 7/24 erişim sunar.

Facebook, 2019’da Libra olarak duyurulduğunda proje için başlangıçta büyük planlara sahipken, düzenleyici inceleme onu geri çekilmeye, yeniden incelemeye ve yeniden markalaşmaya zorladı ve bu da Diem ile sonuçlandı.

Silvergate CEO’su Alan Lane kısa süre önce, şirketin planlanan stablecoin’i çıkaracak ve kullanacak; ancak mevcut ‘Diem’ adı altında olmayan bir banka konsorsiyumu oluşturmayı düşündüğünü paylaştı.

Lane; “Müşterilerimizle yaptığımız görüşmeler sayesinde, engelsiz para hareket etmelerini sağlamak için düzenlenmiş ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir ABD doları destekli bir sabit paraya ihtiyaç olduğunu belirledik. 2021’in 4. çeyreği kazanç çağrımızda daha önce belirtildiği gibi, bugün edindiğimiz varlıklar ve mevcut teknolojimiz sayesinde 2022’de bir stablecoin çıkararak bu ihtiyacı karşılama niyetimiz devam ediyor.” dedi.

Stabilcoin’in hala umudu var mı?

Bu son satın almanın sunduğu en büyük sorulardan biri, stabilcoinlerin finansal işlemler için gerçekçi bir yöntem olarak gerçekten başarılı olup olmayacağıdır. Gerçekten de Silvergate’in Diem’in varlıklarını satın alma kararı, bu soruya ışık tutmada ve netlik kazanmada ileriye doğru atılmış bir adım gibi görünüyor.

Yönetmelikle ilgili konuşan Lane, düzenleyici onayının, kullanıma sunma zamanlamasının ve kapsamının çoğunu belirleyeceğini vurguladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya Merkez Bankası Ülkenin İlk Dijital Varlık Yöneticisini Onayladı

Lane; “Teknolojiyi satın almak için pazarlık yaparken kesinlikle onlarla konuştuk. Facebook’tan, Diem’den kimseyi işe almadık. Ödeme ağını yöneten, denetime tabi bir finans kuruluşuyuz.” dedi.

Lane, Diem Derneği’nin eski üyelerinin, sonunda yeniden markalaşmaya tabi tutulacak olan olası stabilcoini kullanacaklarından umutlu. Bazı eski Diem üyeleri, Facebook ana şirketi Meta Platforms Inc. ve Uber Technologies Inc. dahil olmak üzere banka hissedarı olarak kalırken, Silvergate, Lyft, Spotify Technology SA ve Coinbase Global Inc. dahil olmak üzere eski dernek üyeleriyle şu anda herhangi bir anlaşması olmadığını söylüyor.