Silo Protokolü Neden Oluşturuldu?

Silo Protokolü Neden Oluşturuldu?

DeFi, geçtiğimiz birkaç ayda en büyük yeniliklere tanık oldu. Silo protokolü gibi yeni protokollerin ve uygulamaların ara sıra ortaya çıktığını ve mevcut olanların geliştirilmiş sürümlerinin oluşturulduğunu gördük. Tüm yönleriyle kesişen, tamamen merkezi olmayan finansal sistemi tasavvur ettiğimiz geleceğe daha yakınız.

Kripto kredi protokolleri, güvenilmez bir şekilde kripto para kredileri sunan platformlardır. Sahiplerin, borç verme amacıyla DeFi borç verme platformlarında paralarını stake etmelerine olanak tanır. DeFi platformunda, bir borçlu bir krediye erişebilir ve borç verenin kredi iade edildikten sonra faiz kazanmasına izin verir. Bu süreç aracısız olarak başlangıçtan bitişe kadar gerçekleştirilir.

Mevcut birkaç DeFi ödünç verme protokolü vardır. Kabul ettikleri token türlerine, yöntemlerine ve güvenlik mekanizmalarına göre farklılık gösterirler. Örneğin Maker, kullanıcılarının DAI belirteçleri aracılığıyla borç para almasına izin verir. Aave, mevduat ve borçlanma varlıklarından faiz kazanmak için velayetsiz bir likidite platformudur. Borç verenlerin kripto para birimlerini bir havuza yatırmasına ve yerel belirteci olan eşdeğer miktarda Token almasına olanak tanır. Öte yandan, Bileşik çok sayıda açık finansal uygulamanın kilidini açmak için tasarlanmış algoritmik ve özerk bir para piyasası protokolüdür.

Silo, mevcut kredi protokollerindeki eksikliklerin bir sonucu olarak oluşturulmuş vesayetsiz bir kredi protokolüdür. Bu protokollerin çoğu, token varlıklarını kabul etme konusunda oldukça kısıtlayıcıdır. Güvenlik yapıları genellikle bir beyaz listeyi koruyan kapı bekçilerine dayalıdır. Bu zayıf yapı, sayısız kötü borç ve varlık kaybına yol açmıştır.

Silo Protokolüne Genel Bakış

Silo, izinsiz tabanlı, risk yalıtıcı bir borç verme protokolü aracılığıyla tüm token varlıkları için güvenli ve verimli para piyasaları sunmak üzere tasarlanmış, izinsiz tabanlı bir borç verme protokolüdür. Oluşturulduğunda her Silo için yapılandırılabilen aynı teminat faktörlerini paylaşır. Hepsinin ETH gibi bir köprü varlığı ve benzersiz bir tokeni var. 15 Eylül 2021’de Silo, sonunda kazandığı ETHGlobal’ın 2021 Hackathon’una girdi. Protokol, güvenlik, verimlilik ve kapsayıcılığı içeren üç ana parametre üzerinde çalışır.

Silo VS Yalıtılmış Para Piyasalarını Uygulayan Diğer Tokenler

Silo protokolünün oluşturulma amacını veya nedenini anlamak için, onu izole para piyasalarını uygulayan diğer mevcut protokollerle karşılaştırıyoruz. Birkaç protokol arasında iki uç noktayı inceliyoruz:

  • Kashi, akla gelebilecek herhangi bir token çifti için izole bir para piyasası yaratır. Dai tek başına DAI-ETH, DAI-WBTC, DAI-COM, vb. 30’dan fazla pazara sahiptir. Bu pazar tasarımı, verimlilik pahasına yüksek güvenlik sağlar; likidite parçalanmış ve piyasalar çok ince yayılmıştır. Silo Protokolü ise, herhangi bir varlığın riskini belirli bir siloya ayırarak, yeni ve daha yüksek riskli varlıkların, tutulan diğer varlıklara sistemik riske neden olmadan kredi verme piyasalarında hemen kullanılmasına izin verir.
  • Rari’s Fuse, her biri Aave veya Compound gibi çalışan izole havuzlar oluşturur. Bir havuz birçok tokenden oluşabileceğinden, token varlıklarından birine herhangi bir nedenle güvenilemediğinde havuzun tamamı riskli hale gelir. Başka bir deyişle, kullanıcıların havuzdaki tüm belirteçlerin riskini paylaştığı CREAM/Aave/Compound ile gördüğümüz aynı soruna geri döneriz. Ancak Silo protokol mekanizması, her varlığı farklı Silolarda bölümlere ayırarak bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Bu Siloların her biri benzersiz bir token ve bir köprü varlığı içerir.

Sonuç

Silo protokolü gerçekten de DeFi’nin ‘ileri’ yörüngesinde doğru zamanda geldi. Yenilikçi yaklaşımıyla, borç alanların ve borç verenlerin mevcut protokollerin çoğunda karşılaştıkları sıkıntıları çözmek için daha iyi konumlandırılmış halde.