Altcoin Haberleri

Sıcak Gelişme! Kripto Düzenlemesinin Kaderini Bu Gelişme Belirleyecek

Kripto para dünyasında bugün kıymetli bir gelişme yaşandı. Bitcoin ve altcoinleri ilgilendiren yasal düzenleme ile ilgili bir durum var karşımızda. Mevzuyla irtibatlı olarak Hindistan Maliye Bakanı bölümle ilgili yasal düzenleme hakkında konuştu. Kıymetli birisimden gelen açıklama dalda dikkat çekiyor. Ayrıntılara daima birlikte bakalım.

G20’nin kripto düzenlemesindeki rolü

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan’da dijital para ünitelerinin düzenlenmesi yahut potansiyel olarak yasaklanmasıyla ilgili devam eden tartışmaların ortasında Cumartesi günü bahse değindi. Kripto varlıklarla nasıl başa çıkılacağına ait kararın nihayetinde G20 kümesine ilişkin olacağını vurguladı.

Sitharaman “şu anda kriptonun düzenlenip düzenlenmeyeceği ya da yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmasına girmek istemiyorum. G20 bu mevzuda bir karar verecek” sözünü kullanıyor. Burada Sitharaman hükümetin dijital para konusundaki tavrı hakkında sorulan bir soruya net bir formda karşılık vermiş oluyor.

Kriptoya farklı odaklanma

Sitharaman, G20 üyesi ülkelerin Dünya Bankası’nın finansman kapasitesini arttırmayı amaçlayan bir muahede imzaladıklarını kelamlarına ekledi. Ayrıyeten, G20’nin koordineli ve kapsamlı bir siyaset ve düzenleyici çerçeve oluşturmak için bir yol haritası içeren IMF-FSB (Finansal İstikrar Kurulu) kripto sentez evrakını olumlu karşıladığını vurguladı.

Sitharaman, Finansal İstikrar Konseyinin (FSB) öncelikle kripto düzenlemelerini formüle etmeye odaklandığını tabir ediyor. Başka taraftan Memleketler arası Para Fonu’nun (IMF) dijital varlıklarının makroekonomik tesirlerini anlamaya daha fazla değer verdiğini açıkladı. Sitharaman bu noktada “sentez dokümanı, G20 üyeliğinin detaylı olarak inceleyeceği bir şey. Marakeş’te bizim başkanlığımız altında finans alanında bir toplantı daha var,” diye ekledi.

Bakanın açıklamaları

Maliye Bakanı bu açıklamaları G20 tepesi çerçevesinde Dışişleri Bakanı S. Jaishankar ve G20 Sherpa’sı Amitabh Kant ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptı. Kriptokoin.com olarak baktığımızda kripto para dalı artan bir incelemeyle karşı karşıya kalıyor. Başka taraftan düzenleme tartışmaları gelişmeye devam ediyor. Buna nazaran Hindistan Maliye Bakanı kripto düzenlemesine ait en son kararın G20 konsorsiyumu tarafından belirleneceğini belirtti. Bu hareket, işbirlikçi bir global yaklaşımın kripto para ünitesi düzenlemesinin ve siyaset kararlarının geleceğini şekillendirebileceğini gösteriyor.

Kripto para dünyasına ait yasal düzenleme uzun vakittir gündemde. Fakat dünyadaki uygulamaların farklı farklı olduğu bir vakit dilimindeyiz. Üstelik yasal netlik de kelam konusu değil. G20’den çıkacak değerli bir karar bölümün bir manada rahata kavuşmasını sağlayacak. Öteki taraftan kurumsal yatırımcıların da çok rahat bir halde alana girmesine vesile olacak. Yasal düzenleme tüm dünya için ehemmiyet arz ediyor.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu