Senatör Sherrod Brown: “Stablecoinler Paranızı Garanti Etmez”

Senatör Sherrod Brown: “Stablecoinler Paranızı Garanti Etmez”

Senatör Sherrod Brown, ABD Senatosu‘nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi tarafından düzenlenen stablecoin odaklı bir duruşma sırasında, herhangi bir kurala uymadan yalnızca mevcut bankacılık sistemini yansıttıklarını iddia ederek stablecoin’lere yönelik sert bir eleştiride bulundu.

Sherrod Brown, stablecoin sahiplerinin tüm paralarını kaybedebileceği konusunda uyardı:

“Paranızı Stablecoin’e yatırırsanız, yatırımınızı geri alacağınızın garantisi yoktur. Stablecoinlerden yara almadan çıkabilecek insanlar sadece büyük yatırımcılardır.”

Ohio senatörü, özel stablecoin’lerin değerinin yalnızca “sihirli internet parası” kazanan şirketler tarafından yönetildiği gerçeğine itiraz ediyor.

Sherrod Brown, stabilcoinlerin “ne merkezi olmayan ne de şeffaf olduğundan” tereddütle bahsederek söylemlerine devam etti. Senatöre göre, kripto para birimleri hakkında kritik bilgiler alıcılarına açıklanmıyor. Bu haftanın başlarında Tether, şirketi amiral gemisi USDT stablecoin‘i hakkındaki önemli gerçekleri yanlış beyan etmekle suçlayan başka bir toplu dava ile sarsıldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Senatör Elizabeth Warren: “DeFi kripto dünyasının en tehlikeli kısmı”

Sherrod Brown Dışında Görüşler Nasıl?

Duruşmanın tanıklarından biri olan Açık Piyasalar Enstitüsü temsilcisi Alexis Goldstein, stabilcoinlerin finansal katılımı teşvik etmek için herhangi bir faydası olmadığını belirtti. Daha sonra Ethereum ağındaki ücretlerin Western Union gibi eski finansal kurumları “ucuz” hale getireceğini de sözlerine ekledi.

Komitede önde gelen Cumhuriyetçi Pat Toomey, kripto endüstrisinin destekçileri arasında beklendiği gibi ortaya çıktı ve stabilcoin endüstrisinde yeniliği desteklemek için bir dava açtı:

Mevzuat, tüketiciyi koruma ve finansal sistem risklerini ele almalı, ancak aynı zamanda hızla gelişen küresel dijital ekonomide yeniliği teşvik edecek şekilde tasarlanmalıdır.

Ateşli bir kripto düşmanı olarak bilinen Senatör Elizabeth Warren, stabilcoinlerin merkezi olmayan finanstaki rolü hakkında sorular sorarak, düzenleyicilerin stablecoin’lerle ilgili riskler konusunda ciddi olması gerektiğini belirtti.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, sürekli olarak stabilcoinleri poker chipleriyle özdeşleştiriyor.