Senatör Onayladı: ABD’de Kripto Para Yasağı Masada!

Senatör Onayladı: ABD’de Kripto Para Yasağı Masada!

FTX’in çöküşü ve yarattığı tahribat, piyasaya karşı olanların sesinin daha gür çıkmasına neden oldu. Daha evvel kripto para piyasası için yapan düzenleme davetleri ön plandaydı. Artık ise ‘yasak’ sözünün geçtiği konuşmalar yapılıyor.

“ABD’de kripto para yasağı da masada!”

Kripto piyasası hiç olmadığı kadar sıkıntı günler geçiriyor. Sonuncusu FTX olan bir dizi yüksek profilli kripto şirketinin olaylı iflasları, işleri daha da zorlaştırıyor. Bu çöküşlerin akabinde, piyasa için düzenleme davetlerinin artmasına neden oldu. Bununla birlikte, yasaklamak, dillendirilse de seçenekler ortasında çok fazla ön plana çıkmamıştı. Senato Bankacılık, Konut ve Kent İşleri Komitesi lideri Senatör Sherrod Brown (D-Ohio), katıldığı NBC’nin ‘Meet the Press’ programında, kripto para ünitelerinin yasaklanmasının masada olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte Senatör, kripto para ünitelerini büsbütün yasaklamanın kolay olmayacağını da kabul etti. Sherrod Brown, açıklamasında şu tabirleri kullandı:

Belki yasaklamak gerekiyor!. Lakin, yasaklamak çok güç. Zira, off-shore olacak. Münasebetiyle, yasaklamanın işe yarayıp yaramayacağını kimse bilemez.

Yasaklamak sıkıntı, lakin piyasası düzenleme davetleri artıyor

Ohio senatörü Sherrod Brown ayrıyeten, kriptonun ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu vurguladı. Kasım ayı sonlarında Brown, Hazine Bakanı Janet Yellen’ı, kripto sanayisinde ve ötesinde şok dalgaları gönderen FTX borsasının patlamasının akabinde kripto şirketlerini dizginlemeye yardım etmeye çağırdı. Senatör Joe Manchin (D-WV), 2014 yılında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Mt Gox’un çöküşünün akabinde, federal düzenleyicilere bir mektup yazarak Bitcoin’in büsbütün yasaklanmasını talep etti.

Bununla birlikte, sert kripto eleştirmenleri bile sanayinin artık çok güçlü hale geldiğini kabul ediyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, milletvekili Brad Sherman (D-CA) kısa mühlet evvel hükümetin birinci günlerinde Bitcoin’i yasaklamaktan kaçındığını, lakin kripto destekçilerinin bunun gerçekleşmesi için artık lobicilik gayretlerine çok fazla para harcadığını söyledi.

Bu ortada, birtakım ülkelerin yaptığı üzere, hükümetlerin kripto para faaliyetlerini yasaklaması yahut kısıtlaması mümkün. Örneğin, Çin hükümeti bu yolu tercih etti. Lakin, her ülkenin kendi mali ve düzenleyici siyasetlerine dayalı olarak kriptoya farklı bir yaklaşımı var. Bununla birlikte, genel olarak hükümetler, kripto alanını düzenleme konusunda hemfikir. Bu yüzden de çeşitli kısıtlamalar getirmeleri mümkün. Buna ek olarak, kimi ülkelerin kripto borsalarını yasaklamak üzere ek adımlar atması da muhtemel. Bu ortada, Federal Reserve Lideri Jerome Powell, geçen yıl, kripto paraları yasaklamak yahut sınırlamak üzere bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

Kaynak: Kripto Koin