Senatör Elizabeth Warren: “DeFi kripto dünyasının en tehlikeli kısmı”

Senatör Elizabeth Warren: “DeFi kripto dünyasının en tehlikeli kısmı”

Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, ademi merkeziyetçi finans eleştirisinde geri adım atmadı ve stablecoin‘lerin ortalama yatırımcıyı nasıl etkileyeceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Salı günü Senato Bankacılık Komitesi ile stabilcoinleri bir duruşmada tartışan Warren, American University Washington College of Law‘dan Profesör Hilary J. Allen‘ı stablecoin’lerin ABD finansal sistemini potansiyel olarak tehlikeye atıp atmayacağı konusunda sorguladı. Allen, tokenlere olan inancını kaybetmiş insanlardan stabilcoinlerin “kitlesel” itfasının şu anda geleneksel piyasalar için “sistemik sonuçlara” sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu söylese de, DeFi sisteminin etkileri hissetme olasılığı daha yüksek olacaktır dedi.

Warren, stabilcoinlerin, düzenlenmiş pazarların dışında “DeFi ekosisteminin can damarını” sağladığı için, geleneksel finansı etkileyen etkisiyle, değerlerinin “insanların istikrara en çok ihtiyaç duyduğu anda tam bir düşüş yaşayacağına” inandığını söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Amerika Birleşik Devletleri’nin Borcu 30 Trilyon Dolara Yakın

Warren, “DeFi, kripto dünyasının en tehlikeli kısmı” dedi. “Yönetmenin fiilen olmadığı yer burası. Dolandırıcıların yarı zamanlı yatırımcılar ve kripto ticareti yapanların arasına ilk karıştığı yer burası. DeFi’de birisi bir teröristle uğraşıp ilgilenmediğini bile söyleyemez.”

Allen, Warren’ın ortaya koyduğu potansiyel tehdidin, yasadışı işlemlerle ilgili iddiasını ele almadan DeFi’nin geleceğinde olabileceği ekledi:

“DeFi’nin stabilcoinler olmadan büyüyebileceğini yada mücadele edebileceğini düşünmüyorum. Şu anda, DeFi’nin finansal istikrarı etkilemeyecek kadar sınırlandırıldığını düşünüyorum; ancak büyürse, özellikle geleneksel finansal sistemimizle iç içe geçtiğinde, orada gerçek bir tehdit olacağını düşünüyorum.”

Stablecoin’ler: Nasıl Çalışırlar, Nasıl Kullanılırlar ve Riskleri Nelerdir? adlı duruşmada yer alan ABD’li milletvekilleri arasındaki tartışma, komite başkanı Sherrod Brown’ın kripto şirketlerinin sabit paralar üzerinde tüketici ve yatırımcı korumasıyla ilgili bilgileri yayınlamasını talep etmesini takip ediyor. Profesör Allen, Open Markets finans politikası direktörü Alexis Goldstein, Davis Polk & Wardwell’in ortaklarından Jai Massari ve Circle’ın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı Dante Disparte ile birlikte bir duruşmaya katıldı.

Warren daha önce kripto para birimlerinin esas olarak yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu iddia etmek için duruşmaları ve kamu açıklamalarını kullanmıştı. Haziran ayında merkez bankası dijital para birimlerini tartışan bir duruşmada, Massachusetts senatörü “kripto dünyasının şu anda tüketici korumasına sahip olmadığını” söyledi ve birçok tokeni “sahte” yatırımlar olarak nitelendirdi. Ayrıca fiyat oynaklığı dönemlerinde Ethereum ağının yüksek işlem ücretlerini eleştirdi.