Semiotic AI (Yapay Zeka), The Graph Ekosistemini Geliştirmek İçin 60 Milyon Dolarlık Hibe Aldı

Semiotic AI (Yapay Zeka), The Graph Ekosistemini Geliştirmek İçin 60 Milyon Dolarlık Hibe Aldı

Kısa Notlar

  • Alandaki alt grafikler ve geliştiriciler için aydan aya %10 ila %20 arasında sürekli bir büyüme oldu.
  • Semiotic, hibeyi The Graph için temel geliştirme çalışmalarını yürütmek üzere özel bir Ar-Ge ekibi oluşturmak için kullanacak.

Perşembe günü şirketler tarafından paylaşılan bir açıklamaya göre, Graph Foundation, Semiotic AI‘ya önümüzdeki sekiz yıl içinde dağıtılacak 60 milyon dolarlık bir hibe verdi.

The Graph direktörü Eva Beylin Blockworks ile yaptığı röportajda, “Vakfın hibeleri, önceden belirlenmiş hedeflere ulaşmak için gereken yol haritasına, ekip büyüklüğüne ve kaynaklara göre belirleniyor” dedi.

The Graph, GraphQL programlama dilini kullanan açık API’ler olan alt grafikleri kullanan Web3 ve blok zinciri verileri için bir dizin oluşturma katmanıdır.

Bu alt grafikler, merkezi olmayan bir ağ aracılığıyla güvence altına alınan blok zinciri verilerini alır; bu, merkezi olmayan uygulamalar veya dApp’lerin tek sunuculara güvenmek yerine açık API’lerle izinsiz olabileceği anlamına gelir. Ethereum ve onun katman-2 ağları Arbitrum ve Optimism, Polygon, Avalanche, NEAR protokolü, Celo ve Fantom dahil olmak üzere 25 farklı ağdan veri indekslemeyi destekler.

Semiotic AI’nin kurucu ortağı ve CTO’su Sam Green, Blockworks’e şunları söyledi: “Çoğu zaman geliştiriciler, her yeni dApp oluşturulduğunda kendi şirket içi veritabanlarını oluşturmak zorunda kalırlar, bu da zaman alıcı, maliyetli ve merkezidir.” Green, “Bu veritabanları, üçüncü taraflarca erişilemeyen duvarlarla çevrili bahçeler gibi hareket ederek, gerekli olmayan birden fazla fazlalık yaratıyor” diye ekledi.

Semiotic AI, merkezi olmayan pazarlar için otonom karar verme aracıları oluşturan bir yazılım girişimidir. Beylin, “Semiotic AI, hibeyi tam zamanlı olarak The Graph’a adanacak özel bir Ar-Ge ekibini büyütmek için kullanacak” ve bu zaman çerçevesinde çekirdek protokol geliştiricisi olarak ekosistemini kullanacak.

Alandaki alt grafikler ve geliştiriciler için aydan aya %10 ila %20 arasında sürekli bir büyüme olduğunu söyledi.

Beylin, “Bu, Ethereum ekosistemindeki geliştiricilerin yağmur ya da güneş, boğa ya da ayı piyasası, dApps oluşturmaya devam ettiği anlamına geliyor” dedi.

Bugüne kadar 24.000’den fazla geliştirici Uniswap, Decentraland ve Synthetix gibi uygulamalar için alt grafikler oluşturdu.

Beylin, indeksleme katmanının yakın zamanda Solana, Cosmos ve Arweave gibi platformlarla zincirler arası gelişimi desteklemek için yeni barındırılan hizmet entegrasyonlarını duyurdu. Gelecekte, bu zincirler ve diğer özellikler merkezi olmayan ağda yayına girdikçe oradaki gelişimi desteklemeye devam etmeyi planlıyor.

“Vizyonumuz her zaman açıktı: dünyanın tüm kamu verilerini merkezi olmayan bir şekilde indekslemek. Geçen yıl, web3’ün gelecek olduğu tezimizi kanıtladı” dedi.