SEC’e Karşı Ripple Vakası XRP’den Daha Fazlasına Sahip

SEC’e Karşı Ripple Vakası XRP’den Daha Fazlasına Sahip

Kısa Notlar

  • Fox Business, Ripple vs SEC davasıyla ilgili araştırma raporunu yayınladı.
  • Şimdiye kadarki tüm vakayı detaylandıran rapor, SEC’in Ripple’a karşı hamlesinin hala şüpheli olduğunu gösteriyor.

Önde gelen haber kanalı Fox Business tarafından söz verildiği gibi, medya kuruluşu şimdi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs Inc. arasındaki davayla ilgili araştırma raporunu yayınladı. Dava geçen yıl Aralık ayından bu yana sürüyor ve kamuoyu ve medyadan büyük ilgi gördü.

Anlaşmazlık, Ripple’ın XRP tokenini satışının kayıtlı olmayan menkul kıymetler satmak anlamına gelmesiydi. Fox Business’ın raporunda, SEC’in fintech şirketine karşı ilk kez harekete geçtiği zamanki durumla başlıyorlar. Davanın, komisyonda bir yetki değişikliğinden birkaç gün önce açıldığına, giden liderlerin genellikle bu tür önemli kararları anlaması için gelen hükümetlere bıraktığı gibi konularda nadir görülen bir olay olduğuna dikkat çekiyorlar. Ayrıca merak uyandıran şey, Ripple’ın pes edip SEC ile anlaşmayı seçmek yerine davalarıyla mahkemede savaşmayı seçmesiydi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ripple, Palau Cumhuriyeti İle Anlaşma İmzaladı

Her iki tarafça alınan bu kritik kararlar, davanın sonucuna göre karar verilmesi gereken dengede asılı kalan çok şey bırakıyor. Bir yandan, SEC galip gelirse, kripto endüstrisinin ileride ciddi düzenleyici incelemeye tabi tutulacağı anlamına gelir. Bu, inovasyonun engellenmesine veya daha da kötüsü ABD’den denizaşırı ülkelere gitmesine neden olacağı için endüstri tarafından korkuluyor.

Fox Business raporunun temel bulguları

Soruşturmaları, SEC’in hemen önceki başkanı Jay Clayton’ın görev süresinden başlıyor. Clayton, kripto para birimlerini nasıl düzenleyeceğini ciddi olarak düşünüyordu. Bunu yapmak için, birkaç aşikar kripto dolandırıcılığına karşı yaptırım eylemleri getirdi. Clayton, görev süresi boyunca kriptoyla ilgili 87 eylem getirdi.

Ancak Ripple’a karşı eylemi, rapora göre şüpheci görünmeye devam ediyor. Birincisi, SEC, Ethereum ve XRP ile birçok benzerliği olan Ether tokeni, Bitcoin ile birlikte menkul kıymet olarak kabul etmedi. Ether’in amacı, Ripple tarafından çok tartışıldı.

Fox Business, SEC’in eski kurumsal finans direktörü Bill Hinman’ın 2017 ve 2018’de Consensys ile ilişkili kişilerle birkaç toplantı düzenlediğini ve bunun da Ethereum ile oldukça bağlantılı olduğunu tespit etti. Bu, Ethereum’un menkul kıymet olmadığını ilan eden ünlü konuşmasından önceydi. Ripple taraftarları, bu toplantıların kararını etkilemiş olabileceğini savunuyor.

XRP Sahipleri Üzerindeki Etkiler

Dava başladığından beri, XRP fiyatı piyasada zemin kazanmak için mücadele ediyor.

Dava açıldıktan kısa bir süre sonra, XRP %70 düştü ve o zamandan beri tüm zamanların en yüksek 3 dolarlık fiyatına bile yaklaşamadı. Bu, XRP sahiplerinin mücadeleye katılmalarını ve SEC’e karşı dava açmalarını garanti etti. XRP sahipleri, SEC’in eyleminin kendi çıkarlarına uygun olmadığını savundu. John Deaton liderliğindeki XRP sahipleri, davanın başlangıcından mahkemenin arkadaşı statüsüne sahip oldukları zamana kadar davaya oldukça dahil oldular.