SEC, WisdomTree’nin spot bitcoin ETF teklifini reddetti

SEC, WisdomTree’nin spot bitcoin ETF teklifini reddetti

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree‘nin bir borsada işlem gören bitcoin fonu (ETF) listeleme önerisini reddetti ve bu, spot tabanlı bir bitcoin ETF için başvuru dalgasında ikinci reddetme olarak kayda geçti.

Komisyon, gözetim paylaşım anlaşmalarının eksikliğini ve bunun sonucunda spot piyasada hileli veya manipülatif uygulamaları engelleyemediğini belirtti.

“Komisyon, BZX’in Borsa Yasası ve Komisyonun Uygulama Kuralları kapsamındaki önerisinin Borsa Yasası Bölüm 6(b)(5)’in gereklilikleriyle, özellikle de Ulusal bir menkul kıymetler borsasının kuralları, ‘dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlanmalı’ ve ‘yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için’ olacak.”

Bu red, önceki reddetmelere benziyor. SEC, VanEck’in geçen ayın ortasında yaptığı başvuruyu, “dolandırıcılık ve manipülatif uygulamaları” engelleyememe konusundaki yetersizliğini ve Borsa Yasası Bölüm 6(b)(5)’in yükünü karşılayamadığını öne sürerek reddetmişti. Yine de VanEck, The Scoop podcast’ine bu hafta “Geri döneceğiz” dedi.

İhraççılar, belirli fiyat endekslerinin kullanımının potansiyel piyasa manipülasyonunu azaltabileceğini gösteren araştırmaları defalarca sunduğundan ve bitcoin piyasası, adil kullanımın dolandırıcılık faaliyetini çok geride bıraktığı bir yere doğru büyüdüğünden, bazıları bu kapatmaya itiraz etti.

Grayscale, kısa süre önce SEC’e, Komisyonun, firmanın bitcoin piyasasının spot fiyatına da bağlı olduğunu iddia ettiği vadeli işlem tabanlı bir bitcoin ETF’yi onayladığı için, bu gerekçenin İdari Prosedür Yasasını ihlal edebileceğini iddia eden bir mektup gönderdi.