SEC ve Hazine Bakanı’ndan Sıcak Kripto Para Açıklaması!

SEC ve Hazine Bakanı’ndan Sıcak Kripto Para Açıklaması!

ABD’dek düzenleyiciler, Finansal İstikrar Nezaret Konseyi’nin bugünkü toplantısında daha sıkı lisanslama için davet yaptı. Bununla birlikte, Biden idaresi, kripto borsası FTX çöküşüne işaret etti. Ayrıyeten Kongre’yi kripto para düzenlenmesindeki boşlukları derhal kapatmaya çağırdı. İşte ayrıntılar…

Mevcut statüko yetersiz

SEC çok uzun bir vakittir, kripto para ünitelerini inceliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, bu süreçte SEC, birçok kripto para ünitesinin menkul değer olduğunu argüman etti. ABD’deki kripto borsaları şu anda çeşitli eyalet para aktarıcı lisansları aracılığıyla süreç yapıyor. Yani Şimdi bir kripto borası lisansına sahip değiller. SEC lideri yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kripto menkul değer tokenlerini ihraç edenlerin yanı sıra aracıları da kurallara uygun hale getirmek çok kıymetli. Kripto piyasalarıyla ilgili hiçbir şey menkul değerler maddeleriyle uyumlu değildir, lakin bu spekülatif, değişken ve büyük ölçüde kurallara uymadığına inandığım, mevcut yasalarımızla uyumlu olmayan piyasadan kaynaklanan risk, yatırımcıları riske atmaktadır.

Tüketici Finansal Müdafaa Bürosu’nun yöneticisi Rohit Chopra, dev kripto para borsası FTX’in son çöküşüne işaret etti. Chopra, mevcut kripto statükosunun, bilhassa de Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan sigorta olmadan müşteri mevduatı tutanlar için yetersiz olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Chopra şunları belirtti:

Kripto menkul değer tokenlerini ihraç edenlerin yanı sıra aracıları da kurallara uygun hale getirmek çok değerli. Kripto piyasalarıyla ilgili hiçbir şey menkul değerler kanunlarıyla uyumlu değildir, fakat bu spekülatif, değişken ve büyük ölçüde kurallara uymadığına inandığım, mevcut yasalarımızla uyumlu olmayan piyasadan kaynaklanan risk, yatırımcıları riske atmaktadır.

Yetkililer, kripto para düzenlemeleri için davette bulunuyor

Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığındaki Finansal İstikrar Nezaret Kurulu, Kongre’nin kripto sanayisi için birtakım kuralların getirilmesini önerdi. Klasik finans firmalarına uygulanan yaptırımların kripto paralar için de sağlanması için teşebbüsler yapılması gerektiğini söyledi. Kripto varlıkların klasik finansal sistemle kontakları şimdilik epey hudutlu. Lakin siyaset yapıcılar, bu ilişkisinin süratle artabileceği konusunda ikaz yaptı. Ayrıyeten düzenleyiciler, kripto yatırımcısının korunmasının, finansal istikrar ve ulusal güvenlikle ilgili olduğunu söyledi.

Biden idaresi de kripto firmaları için kontrol daveti yaptı. FTX’in çöküşünün akabinde ABD’de gerçekleştirilen incelemeler bu davetin devamı niteliğinde. İstenen yaptırımlara, SEC tarafından denetlenen ve menkul değer tarifine uymayan kripto paralarda dahil. Bununla birlikte, kripto ile bağlantılı tüm kuruluşlar üzerinde kapsamlı bir kontrol uygulanması da isteniyor.. Önümüzdeki ay toplanacak olan kongrede ilerleme sağlanıp sağlanamayacağı şimdi belirsizliğini koruyor. Yaşanan yetki karmaşaları da, istenen yaptırımların uygulanmasının önündeki en büyük mani. ABD’deki birçok kurum, kripto paralar üzerinde yetki istiyor.

Kaynak: Kripto Koin