SEC, Terraform Labs ve CEO’sunu ifade vermeye zorlamak için mahkemeye başvurdu

SEC, Terraform Labs ve CEO’sunu ifade vermeye zorlamak için mahkemeye başvurdu

Terraform Labs’ın Başı Dertte

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu sonbaharda New York‘ta düzenlenen Mainnet konferansında Terraform Labs CEO’su Do Kwon‘a bir mahkeme celbi gönderdikten sonra, 12 Kasım’da şirketten ve kurucusundan belge ve tanıklık talep etmek için bir dava açtı.

Detaylar

  • Terraform Labs, Terra blok zincirini ve sabit para Terra’yı işleten Singapur merkezli bir kripto firmasıdır. Ancak söz konusu proje, yatırımcıların hisse senetleri gibi ABD menkul kıymetlerinin fiyatını yansıtan kripto tokenleri oluşturmasına ve ticaretine izin veren merkezi olmayan bir finans platformu olan 2020’de başlatılan Mirror protokolüdür.
  • SEC‘in mahkeme celbi uygulama eylemi, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinden Terraform Labs ve Güney Kore merkezli kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon’u soruşturma mahkeme celplerine uyması ve belgeler ve tanıklıklar üretmesi için yönlendirmesi için bir emir istiyor. SEC, kayıtlı olmayan bir komisyoncu veya satıcı olarak faaliyet göstermek ve bir ulusal menkul kıymet borsası dışında menkul kıymet satmak da dahil olmak üzere menkul kıymet yasalarının olası ihlallerini araştırıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Risk Harbor, Terra ağındaki merkezi olmayan sigorta protokolü Ozone’u devralmaya hazırlanıyor

  • Ekim ayı sonlarında Do Kwon, 20-22 Eylül tarihlerinde New York’ta düzenlenen Messari Mainnet Konferansında kendisine uygunsuz hizmet verildiğini iddia ederek SEC’e dava açtı. Şikayeti, “Mahkeme celbi Bay Kwon’a halka açık olarak tebliğ edildi: Bay Kwon, Ayna Protokolü ile ilgili olmayan planlanmış bir sunum yapmak için Mainnet zirvesinde yürüyen merdivenden çıkarken süreç sunucusu tarafından yaklaştı.” Şikayet devam ediyor, “SEC’in buradaki davranışı, resmi soruşturma emirlerini gizli tutmasını gerektiren kurallarını ihlal etti.”
  • SEC’in gücünü genel olarak tartışan Cipperman Uyum Hizmetleri’nin genel müdürü Todd Cipperman, Terraform davası hakkında özel olarak yorum yapamadığı için bunun saçma olduğunu söyledi. SEC’in soruşturmaları gizli tutma zorunluluğunun olmadığını ve ayrıca sivil soruşturmalar için geniş yetkiye sahip olduğunu söyledi.
  • Cipperman, Terraform ve Kwon’un SEC’e uymaktan başka çaresi olmadığını söyledi. “İnsanlar SEC’in onları soruşturmasına kızıyor, ancak bir ihlal olduğunu düşünürlerse SEC’in takdir yetkisi hemen hemen tamamen var” dedi. “Genel olarak konuşursak, bundan sıyrılmak gerçekten zor.” Terraform ve Kwon buna uymasa bile, SEC varsayılan bir karar alabilir ve bu da ABD’de para toplamayı ve iş yapmayı son derece zorlaştırabilir.
  • Cipperman, “SEC, kripto alanındaki ABD dışı şirketlere karşı kesinlikle kılıçlarını salladı” dedi ve SEC’in iddia ettiği ihlallerin olağandışı olmadığını da sözlerine ekledi.
  • Terraform daha önce zorlu düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kaldı. Mart 2021’de Tayland Bankası, stabilcoini THT’yi yasa dışı ilan etti.