SEC, 2017 Yılındaki ICO’su Nedeniyle Rivetz Projesine Dava Açtı

SEC, 2017 Yılındaki ICO’su Nedeniyle Rivetz Projesine Dava Açtı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 8 Eylül’de, blockchain kimlik projesi Rivetz ve kurucusu Steven Sprague’e, firmanın 2017‘de RvT tokenleri için sunduğu ICO nedeniyle dava açtı.

SEC’in şikayetine göre, Temmuz ve Eylül 2017 arasında, Rivetz’in proje için sermaye elde etme girişimi olan bir Cayman Adaları iştiraki aracılığıyla 18 milyon dolar değerinde RvT sattığı iddia ediliyor.

Sprague ve Rivetz, satışı bir yatırım fırsatı olarak yatırımcılara duyurdu. Kurumun Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, firma hiçbir zaman SEC’e menkul kıymet ihraççısı olarak başvurmadı.

SEC, 2017 ve 2018’deki ICO patlamasının kayıt dışı tekliflerini araştırmak için yıllardır mücadele ediyor. Daha yakın zamanlardaki vakalar genellikle daha yaratıcı vurgunculardan oluşuyor.

SEC’in araştırmalarına göre, firma Mart 2018‘e kadar tüm Ethereum kazançlarını harcamış ya da nakde çevirmişti. Kurum, firmanın Sprague’a bir kerelik 1.000.000 Dolar bonus verdiğini iddia etti.

SEC şikayetinde projeden bir ceza talep ediyor, ancak ne kadar istediğini belirtmiyor. Tarihin en büyük ICO’su Block.one‘un 4 milyar dolarlık EOS tokeni teklifiydi ve SEC sonunda bir anlaşmayla bunu çözdü.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para alanındaki araştırmalarını hızlandırdı. Hatta geçtiğimiz günlerde kripto para endüstrisi için özel bir ekip kurduğunu da bildirdi.