SEC Tarafından Onaylanmayan İki Spot Bitcoin ETF’si

SEC Tarafından Onaylanmayan İki Spot Bitcoin ETF’si

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, fiziksel olarak desteklenen iki Bitcoin ETF‘sini reddetti. Daha önce Valkyrie ve Kyptoin, spot Bitcoin borsasında işlem gören fonları listelemek için başvuruda bulundu; ancak her iki ürün de düzenleyicinin standartlarını karşılamadı.

Valkyrie ve Kryptoin’e ETF reddi

SEC, spot dijital varlıklarla ilgili diğer finansal araçlarla daha önce yaptığı gibi yatırımı reddetmek için aynı argümanları kullandı. Komisyon, varlıklar için fiyat belirleyicileri olarak hareket eden borsaların komisyon gereksinimlerine uymadığına inanıyor.

Düzenleyiciler, kripto para piyasasındaki hemen hemen her varlığın merkezi olmayan yapısı nedeniyle doğası gereği imkansız olan hileli manipülasyonları ve hatta değişken fiyat dalgalanmalarını önlemek için merkezi ve merkezi olmayan borsalara ihtiyaç duyar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: 2021 SEC’e Rağmen Ripple’ın En Güçlü Yılı!

Komisyoncular, düzenleyiciye göre, Bitcoin ile ilgili borsada işlem gören ürünlerin, yatırımcıların çıkarlarına aykırı olan spot piyasanın manipülasyonundan önemli ölçüde etkilenebileceğine inanıyor.

Özetle, komisyon, kullanıcıların bu varlıkların ticaretini yapmasına izin veren borsalar düzenleninceye veya daha da merkezileşinceye kadar, fiziksel olarak desteklenen herhangi bir kripto ETF’sini onaylamaması gerektiğine inanıyor; bu durum yakın gelecekte geçerli olmayabilir.

Diğer adaylar için bir şans var mı?

Çoğu ETF uzmanının belirttiği gibi, komisyon büyük olasılıkla bugün bildiğimiz şekliyle spot kripto varlıkları tarafından desteklenen ETF’yi asla onaylamayacaktır.

SEC’in onayını almak için, kripto para birimi veya dijital varlığın büyük olasılıkla merkezileştirilmesi ve ABD yasalarına göre çalışan bir kuruluş tarafından yönetilmesi gerekir. Bu, genel olarak tüm kripto para birimleri ve ademi merkeziyetçilik ilkelerine aykırıdır.