SEC, MicroStrategy’i Uyarıyor! Batacaksınız!

SEC, MicroStrategy’i Uyarıyor! Batacaksınız!

SEC, MicroStrategy Inc.’in Bitcoin‘in vahşi dalgalanmalarını yatırımcılara sunduğu resmi olmayan muhasebe önlemlerinden çıkaramayacağını söyledi.

MicroStrategy için kötü haber, şirketin hisseleri Cuma günü %20’ye kadar düşerek, 23 Şubat’tan bu yana en büyük gün içi çöküşüyle ​​birleşti. Hissesi, yaklaşık %18 düşüşle 375,89$’dan kapandı. Bitcoin de %7’den fazla düşüş gösterdi.

2020’de Bitcoin satın almanın ve elde tutmanın temel iş stratejilerinden biri olduğunu söyleyen kurumsal yazılım üreticisi, yatırımcılara gelirinin ne olacağını göstermek için 30 Eylül 2021’de sona eren çeyrek için Form 10-Q‘da GAAP dışı önlemleri kullandı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Perşembe günü yayınlanan bir yorum mektubuna itiraz etti.

ABD genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri veya GAAP, dijital varlıkların değerini raporlamak için hiçbir kural sunmaz. Amerikan CPA Enstitüsü‘nün bağlayıcı olmayan rehberliği, şirketlerin para birimini ASC 350‘de belirtildiği gibi maddi olmayan bir varlık olarak sınıflandırması gerektiğini söylüyor. Bu, yatırım firmaları olarak nitelendirilmeyen işletmelerin kripto para birimini tarihi maliyetle kaydedecekleri ve ardından yalnızca değeri varsa ayarlayacakları anlamına geliyor.  Şirketler, varlıkları bir kez kayda alındığında veya değer düşüklüğüne uğradığında, fiyat düzelirse, değeri yeniden revize edemezler.

Bitcoin gibi değişken bir varlık için bu bir sorundur; defter değeri sadece küçülen, hiç artmayan olarak kaydedilebilir. MicroStrategy için, Bitcoin’in maddi varlıkları ile dijital para biriminin değerindeki aşağı yönlü dalgalanmalar şirketin kârlılığını sert bir şekilde vurdu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Nayib Bukele 15 Milyon Dolarlık Bitcoin’i, Dipte Aldığını Düşünüyor

30 Eylül 2021’de sona eren çeyrek için MicroStrategy 36.1 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Dosyaya göre, hisse bazlı tazminat giderini ve dijital varlıklarının değer düşüklüğünü geri eklemek, şirketin gayri resmi veya GAAP dışı gelirini 18,6 milyon dolara çevirdiğini gösteriyor.

MicroStrategy, yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Şirket, SEC’e, yatırımcılara mali durumunun daha eksiksiz bir resmini vermek için GAAP dışı önlemleri kullandığını söyledi. Şirket yalnızca değer düşüşleri gösterseydi, şirketin Bitcoin edinme ve elinde tutma stratejisi ışığında “yönetim veya yatırımcılar için daha az anlamlı” olacak Bitcoin varlıkları hakkında “eksik bir değerlendirme” yapacaktı.

Şirket, “Ayrıca, bitcoin nakit dışı değer düşüklüğü kayıplarının dahil edilmesinin, yatırımcılarımızın kurumsal yazılım analitiği işimizin işletme sonuçlarına ilişkin analizinden dikkati dağıtabileceğine inanıyoruz” dedi.

SEC aynı fikirde değil. 3 Aralık tarihli bir mektupta, piyasa düzenleyicisi MicroStrategy’ye düzenlemeye itiraz ettiğini ve şirkete bunu gelecekteki başvurulardan kaldırmasını söyledi. 16 Aralık’ta verdiği yanıtta MicroStrategy, uyacağını söyledi.

MicroStrategy, mevcut kripto para birimi muhasebe kurallarını değiştirmenin sesli bir savunucusu olmuştur. 2021’de Finansal Muhasebe Standartları Kurulu‘na bir mektup yazarak ABD muhasebe kural koyucusundan kripto para birimlerinin gerçek değerini daha iyi yansıtan kurallar yazmasını istedi. Yüzlerce başka mektup yazarı da bunu izledi.

FASB, dijital varlıklar için yeni kurallar yazma çağrılarını uzun süredir reddetmişti, ancak MicroStrategy ve Tesla Inc. tarafından Bitcoin’e yapılan yüksek profilli yatırımlar konuşmayı değiştirdi. Aralık ayında, kural koyucu yönetim kurulu konuyu araştırmaya başlayacağını söyledi.