SEC, Kayıtlı Olmayan ICO’lar İçin Çinli Milyarder Şirketlerine Karşı Harekete Geçti

SEC, Kayıtlı Olmayan ICO’lar İçin Çinli Milyarder Şirketlerine Karşı Harekete Geçti

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Çinli milyarder Guo Wengui’nin üç şirketini, toplamda 487 milyon dolar getiri elde eden (ICO) ve ilk halka arz (IPO) üzerinden suçladı.

Guo Wengui, şu anda New York’ta yaşayan bir Çinli işadamıdır. Wengui, tartışmalı siyasi görüşleri ve Donald Trump’ın Steve Bannon ile olan bağları ile tanınıyor .

SEC, 13 Eylül’de Guo’nun şirketlerinin SEC ile 14 gün içinde bir anlaşmayı ödemeyi kabul ettiğini gösteren belgelerle birlikte bir durdurma emri verdi.

SEC , 1 Nisan ile Haziran 2020 arasında halka arz gerçekleştiren GTV Medya Grubu, Saraca Medya Grubu ve Voice of Guo Media ile Guo’nun şirketlerinden iki kayıt dışı menkul kıymet teklifini açıkladı.

ICO, G-Doları’ almak isteyen yatırımcılardan 34 milyon dolar topladı. Şirketin sanal para biriminin, altın veya fiat para birimi ile değiştirilebileceğini veya G Entities’in çevrimiçi platformunda mal satın almak için kullanılabileceğini iddia etti.

SEC, G Entities’in yatırımcılara sözde dijital varlık hakkında bilgi vermediğini tespit ederek şunları ekledi:

“G Entities, Coin Teklifinde satılan dijital varlıkları veya kullanıcıların dijital varlıklarla işlem yapmasına izin verecek bir platform henüz geliştirmedi veya dağıtmadı.”

ICO’dan elde edilen gelirler, GTV’nin adi hisselerinin %10‘unu dağıttığı iddia edilen 453 milyon dolarlık hisse senedi teklifinde toplanan fonlarla birleşiyordu. Kayıtsız halka arz 5.500 kişinin katılımını sağladı.

Firmalar 486,6 milyon dolar para cezası, 17.6 milyon dolar peşin hüküm ve toplam 35 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.