SEC, DeFi Alanını İzlemek İçin Blockchain Analitik Firmasıyla Ortaklık Yapıyor

SEC, DeFi Alanını İzlemek İçin Blockchain Analitik Firmasıyla Ortaklık Yapıyor

Bir blockchain analitik firması olan AnChain.AI‘nin bir sözcüsü, kısa süre önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) DeFi alanını düzenlemesine ve izlemesine yardımcı olmak için 600 000 Dolar’dan fazla bir ortaklık sözleşmesi yaptıklarını açıkladı.

AnChain ve SEC Sözleşmesi

Mayıs 2021’de başlayan sözleşmenin başlangıç ​​değeri 125.000 Dolar olarak belirtildi ve SEC sözleşmeyi 125.000 Dolar’dan 5 yıl ‘opsiyonlu’ daha devam ettirmeyi isterse tutar 625.000 Dolar’a yükselebilir.

AnChain.AI CEO’su ve kurucu ortağı Victor Fang, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“SEC, akıllı sözleşmeye dayalı dijital varlıklar dünyasında neler olup bittiğini anlamaya çok hevesli. Bu yüzden onlara akıllı sözleşmeleri analiz etmeleri ve izlemeleri için teknoloji sağlıyoruz”.

AnChain, kripto, DeFi ve geleneksel finans kurumlarındaki yasa dışı faaliyetleri izlemeye odaklanmıştır. SEC’in şüpheli DeFi işlemlerini ve faaliyetlerini araştırmasına yardımcı olmanın yanı sıra, piyasadaki yırtıcı aktörlere karşı “önleyici” savunma oluşturmak için merkezi kripto borsaları ve fiat kurumlarıyla birlikte çalışıyor.

Bazı SEC (eski) üyeleri hem kripto hem de merkezi olmayan finans konusunda umut ve inanç gösterse de, alandaki kötü aktörlere göz kulak olmaya devam ediyorlar. 

Bu ayın başlarında, SEC’in mevcut başkanı Gary Gensler WSJ’ye DeFi ve “merkezi olmayan” operasyonların neden hala düzenlemeden geçmediğini açıkladı:

“Açık kaynaklı yazılım gibi yalnızca yazılımı yazmakla kalmayan, aynı zamanda genellikle yönetim ve ücretlere sahip olan çekirdek bir grup insan var.”

DeFi endüstrisi şu anda 80 milyar doların üzerinde dijital varlığı yönetiyor. SEC araştırmalarına devam ederken, bu varlıkların birçoğunun menkul kıymet olarak kabul edilmesi muhtemel görünüyor.