SEC, Coinbase’i dava etmekle tehdit ediyor

SEC, Coinbase’i dava etmekle tehdit ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), menkul kıymet olarak gördüğü bir kripto para getiri programı nedeniyle Coinbase’i dava etmekle tehdit ettiği bildirildi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bugün SEC’in şirketle olan ilişkilerini detaylandıran 21 tweet dizisini yazmadan önce, son zamanlarda SEC’den çıkanların gerçekten kabataslak davranışlar olduğunu söyledi.

Armstrong, kripto para borsasının bu yılın başlarında SEC’e Coinbase Lend programı hakkında bilgi verdiğini açıkladı.

Coinbase CEO’suna göre SEC, firmaya kredi verme programının herhangi bir açıklama yapmadan menkul kıymet olduğunu söyleyerek yanıt verdi ve hizmetin başlatılması durumunda dava açmakla tehdit etti:

“Neden bir güvenlik sorunu olduğunu düşündüklerini bize söylemeyi reddediyorlar ve bunun yerine bizden bir sürü kayıt celbi talep ediyorlar. Buna devam edersek bize dava açacaklarını söylüyorlar. Neden olduğuna dair hiç açıklama yok”

Armstrong, piyasada şu anda müşterilerine benzer kredi hizmetleri sunan başka kripto firmalarının da bulunduğuna dikkat çekti ve SEC’in konuyla ilgili düzenleyici netlik sağlaması için çağrıda bulundu.

SEC’in bu eylemleri, halihazırda kripto para kredi ürünleri sunan rakiplerden BlockFi ve Celsius için kötü haber gibi görünüyor.

Coinbase Baş Hukuk Görevlisi Paul Grewal, bugün yayınlanan bir blog yazısında, kredi verme özelliğinin bir “yatırım sözleşmesi veya not” olarak kabul edilebileceği iddiasını sorgularken SEC’in eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi.