SEC, BitConnect Destekçilerine 3,5 Milyon Dolarlık Para Cezası Verdi

SEC, BitConnect Destekçilerine 3,5 Milyon Dolarlık Para Cezası Verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şu anda kapalı olan BitConnect projesine bağlı üç kilit kişi hakkındaki son kararını verdi. Projenin 2018‘de SEC tarafından kapatılması emredildi ve birçok yatırımcı zarara uğradı.

Ancak, SEC tarafından yakın zamanda hazırlanan bir dosyada, projenin önceki destekçilerine karşı yaptırımlar devam ediyor. Dosyaya göre, Bitconnect destekçileri Michael Noble ve Joshua Jeppesen ile yardım sanığı Laura Mascola hakkındaki nihai karar onaylandı.

BitConnect destekçilerine para cezası

SEC, Jeppesen’in 3 milyon doları geri ödeme ve peşin hüküm faizi ödemesi gerektiğine karar verdi. Jeppesen ayrıca 190 Bitcoin teslim etmek zorunda kalırken 150.000 dolar para cezasına çarptırılacak ve bu tutar toplamda yaklaşık 9.2 milyon dolar olacak.

Noble, komisyonun talebi üzerine daha sonra mahkemece belirlenecek miktarda tazmin, ihtiyat faizi ve adli para cezası ödemekle yükümlü olacak. Son olarak, Mascola’ya cayma ve peşin hüküm faizi olarak 576.358 Dolar ödemesi emredildi.

SEC, destekçilerin BitConnect’i tanıttığını ve “borç verme programında” menkul kıymetler pazarlayıp sattığını belirtiyor.

Ayrıca, kararda, “Noble, menkul kıymetleri Komisyon’a kaydettirmeden ve federal menkul kıymetler yasalarının gerektirdiği şekilde komisyoncu-bayi olarak kayıt yaptırmadan menkul kıymetleri teklif etti ve sattı” diyor.

SEC, Jeppesen’in “BitConnect ile destekçiler arasında bir bağlantı görevi gördüğünü, konferanslarda ve tanıtım etkinliklerinde BitConnect’i temsil ettiğini ve Mascola’nın Jeppesen’in BitConnect faaliyetlerinden belirli gelirler aldığını” belirtiyor.