Bitcoin Haberleri

SEC, Binance ve CZ’e Dava Açtı! İşte Tüm Yaşananlar!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, kripto borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtı. SEC, Binance’ın federal menkul değerler maddelerini ihlal ettiği argüman ediyor.

SEC’ten Binance ve CZ’ye dava şoku!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Pazartesi günü federal menkul değerler maddelerini ihlal ettiği argümanıyla kripto borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) dava açıyor. Çeşitli haberlere nazaran SEC, Binance’in öteki hususların yanı sıra lisanssız bir borsa işlettiğini argüman ediyor. Bu ortada, Binance halihazırda Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) açtığı bir davayla karşı karşıya.

Bu davada CFTC, Binance’ın federal kanunlara karşıt olarak kayıtsız kripto türev eserleri sunduğunu tez ediyor. SEC’in açtığı dava da buna eklenecek. Geçen hafta bir SEC temsilcisi mevzu hakkında bir açıklama yaptı. Lakin yetkili, “Olası bir soruşturma yahut yaptırım aksiyonunun varlığı yahut yokluğu hakkında yorum yapmıyoruz,” dedi. Ayrıyeten, SEC ve Binance sözcüleri Pazartesi günü yorum taleplerine şimdi karşılık vermedi.

Binance, ABD kolunun büsbütün bağımsız olduğunu sav ediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, tekraren ABD kolunun Binance’ten bağımsız olarak çalıştığını tez etti. Bu doğrultuda, sırf Binance.US çalışanlarının Binance.US banka hesaplarına erişimi olduğunu ileri sürdü. Lakin Reuters’ın incelediği iletiler, Binance.US çalışanlarının Chen’in grubundan ödemeleri, hatta çalışanların maaş bordrolarını bile sürece koymalarını istemek zorunda kaldıklarını ortaya koyuyor.

Rapor ayrıyeten Chen’in Silvergate ile ABD koluna ilişkin beş banka hesabı için “Birincil Yönetici Kullanıcı” olarak hareket etmek üzere muahedeler imzaladığını gösteriyor. Bu hesaplar ortasında, daha sonra Zhao tarafından denetim edilen ve müşterilerinin fonlarını kurumsal gelirleriyle karıştırdığı bildirilen bir ticaret firması olan Merit Peak’e fon gönderen kurumsal müşteriler için bir hesap da yer alıyor.

Daha evvel bildirilmeyen banka kayıtları ve bildiriler, Binance’in ABD’deki işletmenin mali durumu üzerindeki idaresinin Silvergate’teki banka hesaplarına kadar uzandığını gösteriyor. Ayrıyeten, bu bilinmeyen erişimin nasıl sağlandığını ayrıntılandırıyor. Bununla birlikte, kripto borsasının ABD kolunun hukuk departmanı lideri Krishna Juvvadi, bu çeşit argümanları reddetti. Ayrıyeten, 2019’daki kuruluşundan bu yana borsa üzerinde münhasır denetime sahip olduklarını söyledi.

Kripto borsası devi tüm argümanları reddetmeye devam ediyor

İşlem hacmine nazaran dünyanın en büyük kripto borsası ABD’de her türlü yasal sorun içinde görünüyor. Borsa SEC, IRS ve Adalet Bakanlığı’nın soruşturmaları altında sıkıntı günler geçiryor. Bununla birlikte, borsa ve CZ, daima olarak rastgele bir yanlışlığı reddetmeye devam ediyor. Changpeng Zhao, SEC’in soruşturmasını şirkete karşı yalnızca FUD olarak niteliyor.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu