HaberlerKripto Para Haberleri

SEC Başkanı Kripto Para Borsalarının Düzenlenmesini İstedi

Yapılan kongrede yeni atanan SEC Başkanı kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

House Financial Service Committee tarafından düzenlenen kongrede GameStop hisse senedi fiyat artışını kapsayan piyasa dalgalanması ele alındı. Bu kongrede yeni atanan SEC başkanı kripto para borsalarının düzenlenmesini istedi.

Başkan Gensler, Temsilci Patrick McHenry’nin kripto endüstrisinin yasalara ve meşru kullanım durumlarına uymasını sağlamak için SEC’in ne yapacağına dair sorduğu bir soruya yanıt olarak borsalarda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Gensler, Amerikalı yatırımcıların kripto borsalarında BTC ticareti yaptıklarında korumadan yoksun olduklarını dile getirdi. Bu sebeple ABD Kongresinden kripto borsaları için yatırımcı korumasını artırmayı düşünmesini istedi . 

SEC başkanı kripto para borsalarının SEC veya Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından sağlanan bir düzenleyici çerçeveye sahip olmadığını, ABD Kongresi’nin kripto borsalarını düzenleyerek daha fazla yatırımcı güvenini aşılamaktan sorumlu olduğunu ifade etti.

SEC Başkanı Kripto Para Düzenlemelerinde Kararlı

Gensler, Bitcoin’in ABD yasalarına göre bir emtia olduğunu ve SEC’in gözetimine tabi olmadığını belirtti. Başkan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“SEC’in şu anda menkul kıymetler alanında sahip olduğu çok fazla yetki var ve bu yargı alanına giren bir dizi kripto para birimi mevcut. Ancak özellikle büyük borsalarda Bitcoin ticareti yapılan ve halkın şu anda gerçekten korunmadığı bazı alanlar var.” 

Gensler, kripto para borsalarında güçlü bir piyasa düzenlemesi olmadan, manipülasyon veya dolandırıcılığa karşı korunmanın mümkün olmadığını söyledi. SEC başkanı Kongre’nin özellikle borsalarda daha fazla düzenleyici netlik getirmede aktif bir rol oynadığını öne sürdü ve şunları ekledi:

“Bunu gerçekten ele alabilecek tek kongre burası. Kripto para borsalarında düzenleme yapıp daha fazla yatırımcının korunmasını düşünmek iyi olur. ” 

GameStop çılgınlığıyla ilgili olarak da Gensler, Reddit gibi çevrimiçi toplulukların hisse senedi fiyatlarını artırmadaki rolünden bahsetti. Bununla beraber, ifade özgürlüğünü kısıtlamakla ilgilenmediğini, bunun yerine kötü niyetli aktörlerin piyasaları manipüle etmek için bu tür topluluklardan yararlanıp yararlanmadıklarını saptamakla daha fazla ilgilendiğini belirtti.  

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu