SEC Başkanı Gensler, Stabilcoinleri ‘poker çipleri’ Olarak Adlandırmaya Devam Ediyor

SEC Başkanı Gensler, Stabilcoinleri ‘poker çipleri’ Olarak Adlandırmaya Devam Ediyor

SEC Başkanları Canlı Yayında Bir Araya Geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler‘in kendinden önceki eski Başkan Jay Clayton ile yaptığı konuşmada pek çok renkli analoji vardı ama pekte yeni bir düşünce yoktu. Gensler; “Sonuç olarak, SEC, borç veren veya ticaret yapan tüm platformların kendi iyilikleri için düzenlenmesini istiyor” dedi. Daha önce de söylediği gibi, “Yeni teknolojiler, kamu politikası çerçevesinin dışında kalırlarsa uzun süre kalıcı olmazlar” diyerek sözlerini yineledi.

Görüşme, 2021 Dijital Varlık Uyumluluğu ve Pazar Bütünlüğü Zirvesi’ni başlatan kripto düzenlemesinin durumu ve piyasa bütünlüğü hakkında bir açılış konuşmasıydı. Clayton Manhattan‘da bir canlı yayında izleyici önündeyken Gensler yayına video konferansla katıldı.

Clayton, Gensler’den bir Ağustos konuşmasında kripto para birimlerini neden “Vahşi Batı” ile eşdeğer gördüğünü açıklamasını istedi. Gensler, “Yaşayan birçok projede girişimciler para topluyor ve ‘Yetkililerden nasıl kaçınırız?’ diye avukatlara yöneliyor” dedi. Gensler, kripto şirketlerine, saatlerce süren konuşma sırasında konuyu görüşmek için SEC’e birkaç kez daha başvurmaları yönündeki tavsiyesini tekrar etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD’de Enflasyon Yükselişini Sürdürürken Bitcoin Bir Çıkış mı?

Clayton, kripto faaliyetlerinin gözetimi konusunu gündeme getirdi ve Gensler, SEC’in görevi kısmen halkı korumak olduğu için yatırım araçlarına şeffaf olması gerektiğini açıklayarak evcil hayvan benzetmelerini tekrar etti.

Gensler ayrıca sabit paraları “kumarhanedeki poker çipi” olarak tanımladı. Ticaret platformlarını daha verimli hale getirmek için geliştirildiklerini, ancak “dünyanın dört bir yanındaki insanların kara para aklamayı önleme ve yargı yetkisinden vergi uyumunu engellemelerine izin verdiğini” açıkladı. Bir kez daha şirketlerden SEC ile konuşmalarını ve “kurallarının nasıl uygulandığını görmelerini”, özellikle ABD doları stabilcoinlerinin ABD dolarına “bire bir uyum sağlaması gerektiğini” vurguladı.

Clayton, Gensler’in Clayton’ın 2017’den 2020’ye kadar olan görev süresi boyunca neden daha fazla kripto şirketinin SEC’e kaydolmadığına ilişkin sorusuna bir beyzbol benzetmesi yapmaya çalıştı. “Ticaret küresel olarak çok dağınık, bu da onu çok daha karmaşık ve zor hale getiriyor. Birçok insan düzenleyicilere hızlı atış yapabileceklerini düşünüyor.” dedi.

Ancak Gensler analojiyle aynı fikirde değil gibiydi. “Beyzbol tarihinin ABD finans tarihiyle bağlantılı olup olmadığını bilmiyorum” dedi.