SEC Başkanı Gensler, Kripto Vizyonunu Anlattı

SEC Başkanı Gensler, Kripto Vizyonunu Anlattı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, halkın gözünden uzak kripto gözetimi vizyonu hakkında milletvekillerine hitap etmeye devam ediyor.

Gensler, 15 Şubat’ta Meclis Mali Hizmetler Komitesi Demokratlarına hitap etti. Çağrı, Demokrat üyeler ve yasama personelleri için yıllık bir geri çekilme sırasında gerçekleşti.

Notlara göre, Gensler’in sözleri ağırlıklı olarak kriptoya odaklandı. Bu ayki Super Bowl sırasında kripto reklamlarının akışını, 2007-2008 mali krizine yol açan yüksek faizli ipoteklerdeki artışla karşılaştırarak başladı.

Bu kriz, 2009’dan 2014’e kadar başkanlığını yaptığı Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu‘nun yetkilerini genişletmesi için kapıyı açtığı için Gensler’in kariyerinde kritik bir anı temsil etti.

Notlarda, SEC’in mevcut yetkisinin dijital varlıkları kapsadığına dair uzun süredir devam eden argümanının devamı niteliğindeki Gensler, “Rastgele boşluklar açmayalım” dedi.

Bu argümanın merkezinde, konu kripto para teknolojisine gelince Gensler’in şüpheciliği yer alıyor. Notlara göre, Gensler bu konuda geçmişteki kamuoyu önüne çıktığından biraz daha açık sözlü görünüyor. Kongre üyelerine ve yasama personeline çağrı üzerine dijital varlıklar için ekosistemin endüstrinin kabul ettiğinden daha merkezi ve daha az yeni olduğunu söyledi.

Gensler, “Bu tokenlerin çoğu menkul kıymetlerdir” dedi.

Gündemdeki diğer konuşmacılar Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Bryan Deese, Federal Konut Finansmanı Ajansı Müdür Yardımcısı Sandra Thompson ve Tüketici Mali Koruma Bürosu Direktörü Rohit Chopra idi.

Gensler, göreve başladığından beri kriptonun daha fazla SEC gözetiminde olması için bastırıyor. Son zamanlarda SEC, kripto kredisi ürünleri hakkında daha fazla düzenleyici netlik sağlayan bir hareket olan büyük bir BlockFi anlaşması duyurdu. Gensler ayrıca milletvekillerini ve genel halkı merkezi kripto borsalarının daha yakın SEC denetimine tabi olması gerektiğine ikna etmeye çalıştı.

Bununla birlikte, DC’deki hakim görüş, CFTC‘nin bu spot piyasalar üzerinde daha fazla gözetim yetkisi alması yönünde görünüyor. Oysa şu anda komisyon yalnızca dolandırıcılık veya piyasa manipülasyonu vakalarını kovuşturabiliyor.