SEC Başkanı Gary Gensler’den Yeni Bir Yorum Daha Geldi

SEC Başkanı Gary Gensler’den Yeni Bir Yorum Daha Geldi

SEC Başkanı Nihayet Gerçek Duruşunu Gösterdi

SEC Başkanı Gary Gensler Bitcoin konusundaki duruşunu nihayet, Bitcoin’in “şebeke dışı” yaklaşımını desteklemediğini söyleyerek ortaya koydu.

“2008’de Satoshi Nakamoto bu makaleyi kısmen bir tepki olarak, şebekeden bağımsız bir yaklaşım olarak yazdı. Sizin ve benim desteklemediğimiz bazı rekabetlerin olması şaşırtıcı değil, ancak bu dünya çapındaki fikir birliğini baltalamaya çalışıyor.”

Gensler’in MIT’de blok zincir teknolojisi öğretme deneyimi göz önüne alındığında, çoğu kişi onu menkul kıymetler düzenleyicisine liderlik etmek için “doğru seçim” olarak nitelendirdi. Ancak, yemin etmesinin üzerinden sekiz ay geçti ve bugüne kadarki görev süresinin kripto para sektörünü pek çok kişinin hayal ettiği kadar ilerletmediğini söylemek doğru olur.

Dahası, yukarıdaki son yorumu, bağlılığının geçmişe dair olduğunu gösteriyor. Ama bu hiç de sürpriz değil.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC Başkanı Gensler, Stabilcoinleri ‘poker çipleri’ Olarak Adlandırmaya Devam Ediyor

Bitcoin bankacılık sektörü için rekabet noktasıdır

Çarşamba günkü Digital Asset Compliance & Market Integrity (DACOM) Zirvesi’nde konuşan Gensler, mevcut bankacılık sisteminin 40 yıllık ince ayarın doruk noktası olduğunu söyledi.

“Yaklaşık 40 yıl önce kara para aklama ve dünya çapında çeşitli yaptırımlar ve rejimlerle dijital para sistemimizi katmanlaştırdık; Bunu bankacılık sistemimiz adı verilen bir dijital para birimi sistemi üzerine yerleştirdik.”

Bitcoin’in 2008’de bankacılık sistemine bir tepki olarak başladığını söylemeye devam etti.

Ancak Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in nakdi para birimlerinin tahtını yıkmak için bir alternatif olarak gerekli olduğunu söyledi. Nakamoto gerçekte, merkez bankalarının halkın çıkarına çalışmadığını ima etti.

“Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmemesi için güvenilmelidir, ancak fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle dolu.”

3 Ocak 2009’da yapılan ilk BTC işlemi, Birleşik Krallık Şansölyesinin Royal Bank of Scotland, Lloyds, Bradford & Bingley ve Northern Rock’ı kurtarma kararı hakkında bir mesaj içeriyordu.

Gensler’in hayal kırıklığı yaratmaması gerekiyordu

Kripto piyasaları, Gensler’in Mart ayında SEC Başkanı olarak atanması konusunda iyimserdi. IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Gensler’in blockchain alanını anlamasının iyiye işaret olduğunu söylemişti.

“Gensler’in atanmasıyla ilgili sevindiğim tek şey onun alanımızda yetkin olması. Açıkçası çok zeki bir adam ve MIT’de sektörümüz hakkında öğrettiği ölçüde, insanlar sektörümüzü tam olarak anlıyor.”

Bununla birlikte, Gensler’in Ripple aleyhindeki SEC davasını sona erdirme konusundaki isteksizliği ve daha fazla gözetim çağrıları da dahil olmak üzere bir dizi benzer olay, en azından, serbest piyasa kripto para birimi reformu için olmadığını gösteriyor.

Gensler, rolünün perakende yatırımcıları dolandırıcılık ve manipülasyondan korumak olduğunu her zaman savunmuştur.