SEC, 3 Kripto Şirketini Mercek Altına Aldı

SEC, 3 Kripto Şirketini Mercek Altına Aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlıkları düzenlemek için daha geniş bir hükümet çabası arasında yüksek faiz getirisi sunan birkaç kripto para birimi firmasını araştırıyor.

Yeni bir Bloomberg raporuna göre, SEC özellikle Celsius Network (CEL), Voyager Digital Ltd. ve Gemini Trust Co.‘nun kullanıcılar tarafından yatırılan sanal tokenlere faiz öderken kullandığı metodolojiye bakıyor.

Geleneksel finans kurumları, tasarruf hesabı sahiplerine getirilerde yüzde onda birinden daha az teklif verirken, rapor kripto token faiz oranlarının %3 ila %18 arasında değiştiğini belirtiyor.

Bloomberg buna “eşitsizlik” diyor.

“Firmalar, dijital paralarını diğer yatırımcılara ödünç vererek, çoğu banka tasarruf hesabından daha yüksek müşteri oranları ödeyebiliyorlar…

Ancak firmalar ürünlerini yetkililere kaydettirmedikleri için düzenleyiciler, potansiyel risklerin yatırımcılara ifşa edilmemesinden endişe ettiklerini söylediler.”

Geçen Eylül ayında, ABD eyaletleri Texas ve New Jersey, Celsius Network’e karşı yasal işlem başlattı; ancak şimdiye kadar SEC ne onu ne de diğer iki şirketi yanlış yapmakla suçlamadı.

Gemini kripto borsası, daha önce Mark Zuckerberg‘in şimdi Meta olan Facebook‘u kurma iddiasına karşı çıkarken ün kazanan ikizler Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından 2015 yılında kuruldu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: LeBron James Crypto.com İle Ortaklık Kurdu

SEC soruşturmasıyla ilgili olarak, Voyager sözcüsü Mike Legg şöyle diyor:

“Dijital varlıklarla ilgili veya başka bir şekilde finansal hizmet şirketlerinin düzenleyicilerle sürekli diyalog halinde olması normaldir.”

Daha bu hafta, Beyaz Saray‘ın olası bir icra emri de dahil olmak üzere dijital varlıkları düzenlemek için harekete geçmeyi planladığı haberleri geldi.

Birkaç gün önce, Federal Rezerv, genellikle CBDC olarak adlandırılan merkez bankası dijital para birimlerinin artılarını ve eksilerini özetleyen bir rapor yayınladı.