SEBI Başkanı, Hintli yatırım fonlarını kripto para birimi tekliflerine yatırım yapma konusunda uyardı

SEBI Başkanı, Hintli yatırım fonlarını kripto para birimi tekliflerine yatırım yapma konusunda uyardı

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) Başkanı Ajay Tyagi, hükümet yeni kripto para birimi kurallarını değerlendirirken yatırım fonlarını kripto ile ilgili varlıklara yatırım yapmaktan kaçınmaya çağırdı. 

Tyagi, Salı günü düzenlediği basın toplantısında firmalara politika ve düzenleyici çerçeve üzerinde netlik olana kadar kripto varlıklarıyla bağlantılı fonlara yatırım yapmaktan kaçınmalarını tavsiye etti:

“Yatırım fonlarıyla ilgilenenler kripto politikası hakkında netlik oluşana kadar yatırım yapmaktan kaçınmalıdır”

Hindistan’da kripto para birimi için düzenleyici ortam şu anda bulanık olsa da, ülke popülaritesinde üstel bir artışa tanık oldu. Ayrıca, kripto yatırımlarının ülkede herhangi bir vergi yükümlülüğü getirip getirmediği de belli değil.

Tyagi’nin sözleri, bir varlık yönetim şirketi (AMC) olan Invesco Mutual Fund’ın yer aldığı son olayın ardından geldi. Şirket, Sebi’nin onayına rağmen, yasal belirsizlik nedeniyle geçen ay blockchain fonunu erteledi.

Son zamanlarda Parlamentoda kış oturumunda kripto para birimi hakkında görüşmeler yapıldı. Görüşmeler, kripto finansmanı ve yatırımı söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek olası fırsatları ve zorlukları belirlemek için gerçekleştirildi.

Hindistan hükümeti, mevcut kış oturumu sırasında parlamentoda tartışılmak üzere 2021 Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesini resmi olarak sunmayı planlamıştı. Ancak tasarı, Hindistan’ın alt meclisinin kış oturumunu sonlandırırken dikkate alacağı yasalar arasında görünmüyor.

Bu arada, Hindistan Başbakanı Modi, 2021’de kripto para birimleri konusunda giderek daha fazla sesini yükseltiyor. Modi, son Sidney Diyaloğu sırasında demokratik ülkeleri kripto para birimlerinden ve blok zincir teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmak için işbirliği yapmaya çağırdı. Ayrıca kötü niyetli kullanımlarına karşı uyardı.