SEBA Bank AG, Fiziksel Altının Dijital Mülkiyeti İçin Token Başlattı

SEBA Bank AG, Fiziksel Altının Dijital Mülkiyeti İçin Token Başlattı

İsviçre merkezli kripto para bankacılık platformu SEBA Bank, fiziksel altın destekli yeni dijital tokeninin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

SEBA Bank, Gold Tokenini Piyasaya Sürüyor

Banka, Çarşamba günü yaptığı resmi duyuruda, gold token sahiplerinin İsviçre kasalarında depolanan fiziksel altının dijital mülkiyetini talep edebileceğini kaydetti.

SEBA, tokenlerin tamamen düzenlendiğini ve ERC-20 standardına göre var olduğunu, Ethereum blok zinciri aracılığıyla saklandığını ve alınıp satıldığını açıkladı.

Kripto Ticareti Yapanlar İçin Stabil Varlıklar

Banka ayrıca, altın fiyatlarının düşük oynaklık seviyelerinin ve altın tokenlerinin düzenlenmiş doğasının, bunların ticarette istikrarlı varlıklar olarak veya hatta bir değer deposu olarak kullanılmasına izin verebileceğini de sözlerine ekledi.

Token lansmanı hakkında konuşan SEBA Bank CEO’su Guido Buehler şunları söyledi:

“Altın, sermaye piyasalarında önemli bir rol oynuyor. 11 trilyon ABD Dolarını aşan piyasa değeri ile yatırımcılara enflasyona karşı güvenilir bir koruma ve ekonomik çalkantıdan bağımsız olarak bir değer deposu sunuyor. Yenilikçi Gold Token’imizin piyasaya sürülmesiyle, yatırımcıların ilk kez tamamen düzenlenmiş bir dijital fiziksel altın formuna sahip olmalarını sağlamak için tokenimizi inşa ediyoruz.”

İsviçreli dijital varlık bankası, yeni ürününün geleneksel altın türevleri yatırım araçlarından önemli ölçüde farklı olduğunu, çünkü sahiplerin fiziksel altınlarını depolama ve nakliye maliyetine katlanmadan istedikleri zaman kullanmaya karar verebildiklerini belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin, FED Faiz Kararıyla Yükselişe Geçti

Buehler, “İsteğe bağlı olarak doğrudan rafinerilerden fiziksel olarak paraya çevrilebilen altın tokenimiz, yatırımcılar için altına sahip olmanın giziki zorluklarını ortadan kaldırır ve yeni ekonomide amaca uygun varlığa sahip olmak için uygun maliyetli bir çözüm sunar.” dedi.

SEBA Bank, Argor-Heraeus ve aXedras ile Ortak Oldu

Duyuruya göre, altın tokeninin ihracı ve muhafazası, halihazırda bir bankacılık ve menkul kıymet bayi lisansına sahip olan SEBA Bank tarafından yönetilecek.

Banka, önde gelen değerli metal servis sağlayıcısı Argor-Heraeus ve blockchain tabanlı değerli metal platformu aXedras ile işbirliği içinde oluşturulan altın tokeninin piyasaya sürülmesinin, bir maliyet sağlayarak değerli metallerin benimsenmesini artıracağını söyledi.

Bu arada, Ekim ayında SEBA Bank, kullanıcılarının kripto varlıklarından getiri elde etmelerini sağlamak için bir verim çiftçiliği hizmeti başlatmıştı.