Faydalı BilgilerHaberler

Scam Projeleri Tanıyalım

İnsanları yanıltmaya yönelik yapılan ve dolandırıcılık ile sonuçlanan Scam coin nedir? Bir göz atalım.

Uzmanlar, kripto para birimi şirketlerini ve yeni kurulan firmaları araştırırken bunların blok zinciri desteğine sahip olduğunun, yani ayrıntılı işlem verilerini takip ettiğinin onaylanmasını önermektedir.

Mevcut market yapısı ve majör tokenler dışında, piyasaya yeni çıkacak olan veya çıkmış, birçok proje bulunuyor. Peki, bunlara karşı  nasıl önlem alabiliriz? Şimdi hep birlikte bir göz atalım.

Scam coin nedir?

Scam coin, bir ekip yada bireysel olarak, doğrudan insanları yanıltmaya yönelik yapılan ve dolandırıcılık ile sonuçlanan startup veya orta derece token projeleridir. Buradaki amaç ,mevcut ürünün insanlara pazarlanması sonucu kazanılan paranın ,farklı yollar ile kendi hesaplarına aktarılma durumlarıdır.

Bu projeler halka arz edilmeden önce premine yada doğrudan erc20 Ethereum gibi Contratlar’da yapılarak stoklanır. Daha sonra pazarlama aşamasında token için gerekli market hacmi yada ilgi çekici olması adına aşırı derecede talep oluştuğu izlenimi verilir.

Bu süreçte ekip yada kişiler işlem tahtasında çok cüretkar olarak alım satım işlemleri yapabilir. Yeterli satışa yada fona ulaştıktan sonra, dolaylı olarak hesaplarına geçirmiş oldukları bakiyeleri farklı alanlara çekerek projeyi sonlandırabilirler.

Scam coin projeleri genel olarak ”Hakkında” kısımları gizli olan, web sitelerinde yeterli bilgiye ulaşamadığımız ve tüm enerjisini token için alıma yönelik işlemlere harcayan sistemlerdir

Bu projelerin genel mantığı halk arasında yayılmak ve kapalı kapılar ardından bilgilendirme yapmaktır. Bunların başında özel whatsap grupları, kapalı telegram grupları ve doğrudan iletişim olmayan farklı ülke numaraları gelmektedir.

Bir ürün için ”alın” ve ”yükselecek’‘ gibi ibareler kullanıp bunun herhangi bir teknik ile tespit edilmediği durumlardan uzak durmamız gerekmektedir.

Bir diğer çalışma planları ise dolaylı olarak kazanç elde etmenize olanak sağlayacak olan aşırı kazançlı paket yada size özel üretim yapan mining cihazlarının var olduğu bilgisidir.

Bu tarz sistemler piramit sistem olarak çalışan, yeni gelen kullanıcıdan eski kullanıcıya ödeme yapıldığı durumlardır. Sürekliliği olmadığı anda kısa sürede  verilen paralar çekilemez. Diğer yanıltıcı durumlar ise kaynak kodu açık olmayan yada kaynak koduna sahip olmayan tokenlerdir.

Bitcoin başta olmak üzere ,Coinmarketcap‘ da bulunan ve listeli olan tüm token ve coinlerin birer kaynak kodu vardır. Bu kaynak kodları ile projenin tokenize tarafındaki durumunu takip etmeniz adına her şey şeffaf olarak görünmektedir.

Bu arada gizlilik altyapılı tokenler yok mu derseniz elbette var ama burada anlatılan durum takip edilebilir olması adına işlemlerin izlenmesidir.

Bilinen Sahte Projeler

 • Bitconnect
 • FUU Koin Gold Reward Token Goldgate
 • HotCrypto HydroKoin IbisKoin
 • Iotaconnect Knox Koin LegendKoin
 • Liteconnect LoanKoin LoopX
 • Purpose/DUBI RegalKoin RothsKoin
 • TEX Koin Thorn Koin UKoin Cash
 • Western Koin XRPconnect BCC Cash
 • Kointeum Koinspace DasKoin
 • Bitglare Koin Btchash Btc-Rush
 • Oalend Koin OneKoin Pagarex

Örneğin Bitconnect,  piyasaya sürüldükten sonra çekirdek müşterilerine yüzde 1’lik bir günlük gelir akışı vaat etti. Bu rakama göre bir yatırımcının 1.000 dolarlık ilk yatırımı sadece üç yıllık bir süre içinde 50 milyon doların üstüne çıkacaktı.

Sahte Mobil Uygulamalar

Dolandırıcıların, kripto para birimi yatırımcılarını kandırmak için kullandığı bir başka yöntem de Google Play ve Apple App Store’dan kullanılan sahte uygulamalardır. Kullanıcılar çoğu zaman bu sahte uygulamaları hızlıca bulup kaldırtabilse de uygulamalar birçok bilançoyu etkilemektedir. Binlerce insan sahte kripto para birimi uygulamalarını indirmeye devam etmektedir

Bu durum Android kullanıcıları için daha büyük bir risk teşkil etse de her yatırımcının bu olasılığın farkında olması gerekir. Uygulamanın metninde ve hatta uygulamanın adında belirgin yazım hataları var mı? Marka, garip bir renk veya hatalı bir logo içerecek şekilde özgün değil mi? Sorularına cevap alınması son derece önemlidir.

Bir diğer sahtecilik yöntemi ise mail ile bilgilendirme durumlarıdır. Dolandırıcılar genelde büyük tutarda fonlar almak  için sahte ICO’lar veya başlangıç para teklifleri duyurur. Bu sahte e-posta ve web sitesi fırsatlarına inanmamanız gerekiyor. Tüm detayları acele etmeden inceleyin. Projelerin gerçekliğinden emin olmadan yatırımlar yapmayın.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu