SBI Group, Japon yatırımcılar için kripto varlık fonu başlattı

SBI Group, Japon yatırımcılar için kripto varlık fonu başlattı

SBI Group, şimdi genel Japon yatırımcıların yeni başlatılan ‘kripto varlık fonu’ aracılığıyla kripto para satın almalarına izin verecek. Fon Bitcoin dahil olmak üzere Ethereum ( ETH ), Litecoin ( LTC ), XRP, Bitcoin Cash ( BCH ), LINK ve Polkadot’dan ( DOT ) oluşuyor.

SBI Alternatif Fonu tarafından alınıp satılacak ve işletilecek olan kripto varlık fonu, 2 Aralık’ta yaklaşık 45.000 dolar değerinde 5 milyon yen özel sermaye ile kuruldu. Ancak şirket, sermayeyi her biri 1 milyon yen’lik daha küçük parçalara ayırmayı seçebilir.

Şirket, resmi açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Her müşteriye uygun olmadığı için sadece firmamızın belirlediği belirli standartları sağlayan müşteriler tarafından satın alınabilir.”

SBI ayrıca, kripto varlık fonundaki yedi kripto para biriminden hiçbirinin oran olarak %20’yi geçmeyeceğini de vurguladı.

Hizmetin uzun ömürlü olmasını temin eden SBI, 1 Şubat 2022 ile 31 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında fonun “bir yıl içinde iptal edilemeyeceğini” belirtti.

SBI, bu fon için 20 ile 70 arasında bir yaş sınırı belirledi ve “zamanı çeşitlendirerek yatırım riskini azaltmayı amaçlayan” her satın alma için üç aylık bir kilitleme süresi uygulayacağını vurguladı. Şirket ayrıca her ay yatırım oranı tahsisini yeniden dengeleyecek.

SBI, Japonya’nın kripto paraları benimsemesine katkıda bulunmanın yanı sıra  erişimini diğer yargı bölgelerine yaymaya devam ediyor. Son zamanlarda şirket, Coinhako adlı Singapurlu bir kripto borsasına yatırım yaptı.

Coinhako, Singapur Para Otoritesi’nden (MAS) düzenleyici onay aldıktan kısa bir süre sonra SBI’nin finansmanını aldı. Yatırım, SBI ve İsviçre merkezli Sygnum Bank tarafından ortaklaşa kurulan bir fon olan SBI Sygnum Azimut Digital Asset Opportunity Fund aracılığıyla yapıldı.