Sber, büyük kripto şirketlerinin performansını izlemek için bir blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlatıyor

Sber, büyük kripto şirketlerinin performansını izlemek için bir blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlatıyor

Rus hükümeti destekli ülkenin en büyük bankası olan Sber, Coinbase ve Galaxy Digital gibi büyük kripto şirketlerinin performansını izlemek için bir blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlatıyor.

Sber Asset Management, yeni ETF’nin madencilik ve kripto varlıkları ihraç etmek için donanım ve yazılım sağlayıcılar da dahil olmak üzere çeşitli blok zinciri ve kripto endüstrisi firmalarıyla bağlantılı olduğunu belirten haberi bugün duyurdu.

“Sber Blockchain Ekonomisi” olarak adlandırılan fon, SBBE kodu altında işlem görecek. SBBE’nin portföyü, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük borsası Coinbase, Mike Novogratz’ın yatırım şirketi Galaxy Digital ve blockchain yazılım sağlayıcısı Digindex dahil olmak üzere dünyanın en büyük kripto şirketlerinden bazılarını içerecek.

Duyuruya göre, Sber’in blockchain ETF’si, “yatırımcıların dijital para birimlerini doğrudan geliştirme, satın alma, tutma ve satma ile ilgili zorluklar olmadan blockchain pazarında para kazanmalarına izin veren Rusya’daki ilk ETF” olacak.

Sber Asset Management CEO’su Evgeny Zaitsev “Kripto varlıklarına doğrudan yatırımlar yüksek risklerle ilişkilidir, bu nedenle onlarla kendi başınıza başa çıkmak zordur.” Dedi.

Yönetici, konuşmalarının devamında ”Bu nedenle kriptoya değil, blok zincir teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanan firmalara yatırım yapmayı teklif ediyoruz” dedi.

Haber, Sber Asset Management yöneticisi Vasily Illarionov‘un Aralık ayı ortasında şirketin blockchain ETF planlarını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Fonun Rusya Merkez Bankası’nın kısıtlamaları kapsamına girmediğini ve perakende yatırımcılara sunulabileceğini söyledi.

Daha önce bildirildiği gibi, Rus merkez bankası, yatırım fonlarının BitcoinBTC ) gibi kripto para birimleri satın almasını ve nitelikli ya da niteliksiz yatırımcılara kripto maruziyeti sağlamasını yasakladı.