Saxo Bank, NFT müzik platformlarının 2022’de Spotify’ı geride bırakacağını tahmin ediyor

Saxo Bank, NFT müzik platformlarının 2022’de Spotify’ı geride bırakacağını tahmin ediyor

Saxo Bank, Spotify gibi popüler müzik akışı hizmetleri müzisyenlerin gelirlerinin çoğuna kesinti uygularken, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) gibi yeni teknolojilerin sanatçıların paylarını geri almalarına yardımcı olacağını tahmin ediyor.

Saxo Bank’ın tahminlerine göre müzik yaratıcıları, merkezi aracılar bir ücret talep etmeden doğrudan dinleyicilere müzik dağıtmaya izin verdikleri için NFT tabanlı platformlardan yararlanacak.

Saxo Bank’ın kripto para birimi analisti Mads Eberhardt, Spotify ve Apple Music gibi ana akım müzik akış platformlarının önemli bir kesinti yaptığını ve bunun etiketlere ödenen kesintiyle birlikte toplam gelirin yaklaşık %75‘ini veya daha fazlasını oluşturduğunu savundu.

Eberhardt, “Bu modeller, bireysel abonelerin ücretlerini, her bir abonenin dinlediği gerçek müziğe yönlendirmez,” dedi ve ekledi:

“Müzisyenler Spotify ve Apple Music gibi mevcut platformların gelir paylaşımı modelleri tarafından haksız muamele gördüklerinden, NFT’lerin kullanım durumu, müzik endüstrisindeki içerik üreticileri teknolojisi için bir sonraki adımda özellikle zorlayıcı olabilir.”

Analist, Katy Perry, The Chainsmokers ve Jason Derulo tarafından desteklenen bir blockchain müzik platformu olan Audius gibi girişimler de dahil olmak üzere NFT tabanlı müzik akışı projelerinin 2022’de başlamasının muhtemel olduğunu belirtti. 

Blok zincirine dayanan Audius platformu, hayranların ve yaratıcıların birbirleriyle doğrudan etkileşime girmesine izin vermek için tasarlanmış merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve akış protokolüdür.

Buna karşılık, Saxo Bank’a göre Spotify hisseleri 2022’de %33 düşebilir. SPOT, 2021’de zaten düşmeye başlamıştı: TradingView’den alınan verilere göre, yıla 300 dolar civarında başlayan Spotify hisseleri Ağustos ayında 204 Dolar’a kadar geriledi.