Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin forumundaki son gönderisi 11 yaşında!

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin forumundaki son gönderisi 11 yaşında!

Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto’nun Bitcointalk internet forumunu son kez ziyaret etmesinin üzerinden tam 11 yıl geçti.

Nakamoto, son gönderisinde, BTC’i DoS saldırılarına karşı dirençli hale getirmek için daha fazla çalışması gerektiğini yazdı.

bir forum

Nakamoto, ağın büyük bir popülerlik düzeyine hazır olmadığına inandığından, WikiLeaks’in orijinal kripto para birimini benimsemesi ve ana akım haline getirmesi fikrine karşı temkinli görünüyordu:

”WikiLeaks’e Bitcoin kullanmaya çalışmaması için bu çağrıyı yapıyorum. Bitcoin, emekleme döneminde küçük bir beta topluluğudur.”

O zamanlar ağ %51 saldırılarına karşı çok daha duyarlı olduğundan, Nakamoto’nun yazılımın dayanıklılığıyla ilgili endişeleri bulunuyordu.

Forum gönderisi Satoshi’nin son mesajı değildi. Bitcoin yaratıcısı kaybolmadan önce 23 Nisan 2011’de Bitcoin Core geliştiricisi Mike Hearn’e gönderilen özel bir e-postada topluluktan ayrıldığını doğruladı ve başka şeylere geçmek istediğini iddia etti.

Satoshi’nin projeden uzaklaşmasına neyin neden olduğuna dair birçok teori var. Bazıları bunun baştan beri planlandığına inanıyor. 

Diğerleri, WikiLeaks skandalının onun çıkışını hızlandırmış olabileceğine inanıyor. Kişisel sorunları nedeniyle Bitcoin geliştirme sürecinden çekilmeye zorlandığına dair de bazı spekülasyonlar var.