Faydalı BilgilerHaberler

Son 10 Senede Satoshi Nakamoto Olduğunu İddia Eden Kişiler

Bitcoin geliştiricisi Satoshi Nakamoto gizemini korurken bunu fırsat bilen pek çok kişi ortaya çıktı

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto gizemini hala koruyor. Geçmişten günümüze Nakamoto’nun kim olduğuna dair pek çok iddia ortaya atıldı.  Bitcoin kripto para birimini yarattıklarını söyleyen ve insanları etkilemek için çılgınca hikayeler üretenleri sizler için derledik.

Phil Wilson ‘Scronty’

Bitcoin.com 2018 yılının Eylül ayında “Scronty” lakabı ile bilinen Phil Wilson ile bir röportaj yaptı. Wilson, Bitcoin’in mucidi olduğunu ve 2017 senesinde Satoshi Nakamoto grubundan biri olduğunu iddia etti. Ek olarak “Bitcoin Origins ” adlı bir hikaye yayınladığını belirtti. Scronty, o dönemlerde David Kleiman ve Craig Wright ile birlikte çalıştığını söylüyor.

Hawaii Nakamoto

Haziran 2018‘de, Hawaii’li bir vatandaş “Bitcoin Cash” ismi için ticari marka patenti başvurusunda bulundu. Bu talepleri yapan Ronald Keala Kua Maria adlı bir Hawai sakini olarak kayıtlara geçti. O sırada Kua Maria, Satoshi Nakamoto ve BCH ile ilgili sayısız blogda paylaşım yaptı.

Debo Jurgen Etienne Guido

Bundan tam 2 sene önce Debo Jurgen Etienne Guido isimli bir Belçikalı, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. O zamanlarda bu gelişme pek çok yerde manşet oldu. Debo, hala Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor ve @realsatoshin isminde bir Twitter hesabı kullanıyor. Kendini Bitcoin mucidi ilan eden bu kişi, BTC’i yarattığını asla kanıtlayamadı. Fakat Twitter’da 5 Binden fazla takipçi yakalamayı başardı.

Bilal Khalid

Nakamoto iddiaları özellikle 2018-2019 senelerinde artmıştı. Yine 2 sene önce fintech konusunda uzmanlaşmış bir pazarlama şirketi olan Ivy McLemore & Associates, Bilal Khalid isimli biri hakkında basın bülteni yayınladı. Khalid’in Nakamoto olduğuna dair sıfır kanıt bulunuyordu. Ancak şirket ısrarcı bir şekilde Bitcoin’i yarattığını belirten üç bölümlük blog gönderisi paylaştı.

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu