Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Nasıl Anonim Kaldı?

Dünyanın ilk başarılı blok zinciri ağının yaratıcısı Satoshi Nakamoto nasıl anonim kaldı? Tüm detaylar

Bitcoin’in gizemli muciti 12 yıl önce beyaz bülteni yayınladığından beri bir kayıplara karıştı. Ünlü geliştirici hakkında senelerdir ortaya pek çok iddia atıldı. İlginç bir şekilde, Satoshi Nakamoto, Bitcoin projesi üzerinde 25 ay 13 gün boyunca halka açık bir şekilde çalışırken bu süreçte anonim kalmayı başardı. Peki kripto para serüvenini başlatan Satoshi Nakamoto nasıl anonim kaldı? Şimdi hep birlikte yakından bakalım.

İnsanların Satoshi Nakamoto Hakkında Bildikleri Farklı

Satoshi Nakamoto, Bitcoin ağının doğuşuyla başlatılan teknolojik devrimin mucididir. Yaratıcının kendi söyledikleri dışında pek bir şey bilmiyoruz. Gizemli mucit, protokolün teknik incelemesini yayınlarken , ağı başlatırken ve hatta geliştirmeye katkıda bulunanlarla uğraşırken kusursuz bir şekilde anonim kalmayı başardı . Satoshi senelerdir bu anonimliğini koruyor.

Satoshi hakkında bildiğimiz zor gerçekler ve basitçe varsaydığımız pek çok şey var. Örneğin, 2020’nin Nisan ayında Bitcoin’in mucidinin 46 yaşında olduğu iddia edildi. 

Mesele şu ki, geliştirici tüm zaman boyunca gizemli kalmayı başardı ve bugüne kadar insanlar mucidin ya tamamen ortadan kaybolduğuna ya da muhtemelen öldüğüne inanıyor.

Eğer Satoshi yaşıyorsa, Bitcoin’in yaratıcısı bugün yaşayan en zengin bireylerden biridir. Çünkü mucidin 1 milyon BTC’ye sahip olduğu tahmin ediliyor.

Satoshi Nakamoto Nasıl Anonim Kaldı? Bitcoin’in Yaratıcısı Anonim E-posta Kullanmış

İnsanların sıklıkla sorduğu en büyük sorulardan biri Satoshi Nakamoto nasıl anonim kaldı? Sorusu oluyor. Satoshi, gizli kalmak için gerçek adını ve kimliğini açıklamamayı ve “Satoshi Nakamoto” rumuzlu sahte bir Japon soyadından yararlanmayı seçti.

Bitcoin’in mucidi, mahremiyete büyük ölçüde saygı duyan insanlarla ilişki kurmayı tercih etti ve özgürlükçü zihniyete başvurdu. Bitcoin’in tanıtımı, dünyayı sarsan 2008 mali krizinin ardından mükemmel bir şekilde zamanlandı.

Reddit ve bitcointalk.org’daki bir dizi sosyal medya gönderisinde, Satoshi’nin sanal bir özel ağ (VPN) ve hatta Tor Browser kullandığı varsayılmaktadır. Nakamoto daha önce Tor hakkında konuşmuştu ve halka bir Bitcoin işleminin nereden geldiğini gizlemenin iyi bir yolu olduğunu söylemişti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu