Şanghay, önümüzdeki beş yıl içindeki planlarına Metaverse’i dahil ediyor

Şanghay, önümüzdeki beş yıl içindeki planlarına Metaverse’i dahil ediyor

Çin’in en kalabalık şehri olan Şanghay, önümüzdeki beş yıl içinde metaverse’i kamu hizmetlerinde kullanmanın yollarını arıyor.

Şanghay Belediye Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu’nun beş yıllık kalkınma planı içerisinde metaverse de bulunuyor.

Bir CNBC raporuna göre komisyon, metaverse’nin kamu hizmetlerinde, ofislerde, sosyal eğlencede, endüstriyel üretimde, üretim güvenliğinde ve elektronik oyunlarda kullanımını teşvik etmek için çağrıda bulundu.

Komisyon, sensörler, gerçek zamanlı etkileşimler ve blok zinciri teknolojisi gibi temel teknolojilerin daha fazla çalışılmasını ve geliştirilmesini teşvik etmeyi planlıyor.

Çin’in yeni teknolojiye olan ilgisi son yıllarda bir hayli arttı denilebilir. Ülkenin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma çabaları ve dijital yuan için dijital biyometrik donanım cüzdanları kullanması, Çin’i CBDC ihracında lider bir hale getirdi.

Mart ayında Çin Devlet Konseyi 5 yıllık kalkınma planını yayınladı. “Blockchain” terimi ilk kez Çin’in 2021‘den 2025‘e kadar uzanan önümüzdeki beş yıl için ekonomik hedeflerini özetleyen bir belge olan 14. beş yıllık planında kullanıldı.

Metaverse, son aylarda birçok büyük şirketin ilgi alanı haline geldi. Ekim ayında Facebook, metaverse teriminin popülerliğinden yararlanmak için adını Meta olarak değiştirdi.

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) Kasım ayında metaverse ve nonfungiable tokenler (NFT’ler ) konusundaki uyarısına rağmen, 1000’den fazla Çinli işletme, bu terime atıfta bulunan on binlerce ticari marka başvurusunda bulundu. 

South China Morning Post’a göre, 1.360’tan fazla Çinli işletme  8.534 ticari marka için başvuru yaptı. Çinli şirketlerden Baidu, Tencent ve Alibaba ile birlikte metaverse teknolojileri geliştirme sürecindeler. Hatta geçen hafta Baidu, altı yıl içinde tamamen piyasaya sürülecek olan XiRang metaverse uygulamasını piyasaya sürdü.