Bitcoin HaberleriHaberler

Şanghay Bölge Mahkemesi: ”Bitcoin bir para birimi değil sanal mülktür”

Şanghay'daki bir bölge mahkemesi Bitcoin'in dolaşımına izin verilen bir para birimi değil sanal mülk olduğuna karar verdi.

Bu hafta başlarında yayınlanan bir açıklamaya göre, Şanghay bölge mahkemesi Minhang’da bir davacının bir davalıdan Bitcoin madencilik makineleri satın aldığını, ancak daha sonra Çin Halk Bankası’nın ilk madeni para arzını yasaklayan 2017 rehberliği göz önüne alındığında, anlaşmanın geçersiz olduğunun iddia edildiği ve para iadesi talep edildiği bir dava görüldü.

Mahkeme, anlaşmanın geçerli olduğuna karar verdi ve Bitcoin‘in para birimi olmamasına rağmen, takas edilebilirliği ve kullanılabilirliği göz önüne alındığında, sanal bir emtia özelliği taşıdığını belirtti.

Şanghay Bölge Mahkemesi Kripto Paraları Sanal Mülk Olarak Tanımladı

Şanghay bölge mahkemesi ayrıca Tencent‘in QQ dijital parasını, Baidu‘nun sanal parasını ve Bitcoin gibi  kripto para birimlerini sanal mülkler olarak tanımladı.

2017‘de internetle ilgili davaları görmeye başlayan Hangzhou İnternet Mahkemesi, 2019‘da Bitcoin’i diğer varlıklar gibi muamele görmeyi hak eden yasal sanal internet mülkü olarak tanımıştı.

Ancak, kriptoyla ilgili diğer davalar mahkemeler tarafından nüansları ortaya koyuyor. Temmuz ayında, doğudaki Shandong eyaletindeki başkent Jinan‘daki bir mahkeme, yaptığı açıklamada , kripto para birimi satın alma işlemlerinin  ve dijital para birimleri ile yapılan sözleşmelerin de korunmadığını söyledi.

Çin merkez bankası, yılın ikinci yarısı için çalışma planının bir parçası olarak kripto para ticareti ve spekülasyon üzerindeki baskısını sürdüreceğinin sinyallerini verdi.

Örneğin geçen ay Pekin’de kripto para ticareti için yazılım hizmetleri sunduğundan şüphelenilen bir şirkete web sitesini kapatması ve devre dışı bırakması emredildi .

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegramgrubumuzu ve Twitterhesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz! Daha fazla kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu