Sam Bankman-Fried, NFT’lerin Kripto Pazarlarından Neden Daha İyi Performans Gösterdiğini Açıkladı

Sam Bankman-Fried, NFT’lerin Kripto Pazarlarından Neden Daha İyi Performans Gösterdiğini Açıkladı

NFT piyasası, ABD hisse senetleri ve kripto para piyasalarının çoğuna dalgalar gönderen daha geniş piyasa akışını destekleyerek, yıla sağlam bir temel üzerinde başladı.

Bitcoin gibi mavi çipli kripto para birimleri, Ocak ayında borsanın çoğunu baskı altına alan aynı makro korkular tarafından sürüklenerek, yıldan yıla çift haneli yüzde puanlarında düşüşler gördü. Daha şahin bir ABD Federal Rezervi hakkındaki bu endişelere rağmen, NFT’ler (koleksiyon ürünleri ve dijital sanattan oluşan bir pazar) yıla güçlü bir başlangıç yaptı.

Thomas Bialek, yakın zamanda yayınlanan bir araştırma raporunda bu fenomeni örneklendirdi.

Bialek, “Son üç aydaki en popüler profil resmi PFP koleksiyonlarının taban fiyat performansına bir bakış, bu ‘mavi çip’ NFT’ler ile ETH ve BTC fiyatları arasında gözle görülür bir fark olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Flip tarafında, kripto para birimlerinin kendileri son 24 saat içinde bir geri dönüş sahnelediği için NFT'ler genelinde taban fiyatlar karıştı.

Flip tarafında, kripto para birimlerinin kendileri son 24 saat içinde bir geri dönüş sahnelediği için NFT’ler genelinde taban fiyatlar karıştı.

İki kamp arasındaki farklılık, kripto ekosisteminin, bazı segmentlerin yükseliş rejimleri yaşarken, diğerlerinin durgunluk içinde sıkışıp kalmasıyla daha dinamik hale gelme derecesini gösteriyor; ancak NFT’leri bozguna yakalanmaktan tam olarak ne kurtardı?

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: OpenSea NFT işlemleri nedeniyle son 30 gün içinde 1 milyar dolar değerinde ETH yakıldı

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried‘e göre, NFT’lerin yılın başından bu yana ne kadar direndiğine şaşırmış durumda.

The Block’a, bir ticaret uzmanının bir takas edilemez token pozisyonuna girip çıkabilme kolaylığına atıfta bulunarak, “Onların takas edilemez olmaları onları daha az likit hale getiriyor” dedi.

Bankman-Fried‘in görüşüne göre, takas edilemeyen tokenlerin halka açık doğası, birinin Coinbase gibi bir aracı kurumda tuttuğu madeni paralara kıyasla satılmalarını zorlaştırıyor.

“Ama aynı zamanda son zamanlarda ne kadar performans sergilediklerine de biraz şaşırdım. Birine sahip olma konusunda halka açık olmanız, satmayı zorlaştırıyor çünkü bu, kamunun bir şeyden vazgeçmesine karşı, kişisel dengenizi yeniden dengelemek anlamına geliyor.”

Ayrıca, NFT’lerin, takas edilemeyen tokenlere benzer şekilde esnek olmak için satın alınan lüks bir mal gibi düşünülmesi daha iyidir.

DeFiance Capital’den Arthur Cheong‘a göre, tokenler gibi daha likit varlıklara kıyasla “İnsanlar takas edilemez tokenlerini zararına satmaya daha az eğilimli”.

“Bu çok ilginç bir tutum.”