Rusya’nın “Kriptolara Yasaklama” Düşünüyor Olmasına Telegram Kurucusundan Sert Tepki Geldi

Rusya’nın “Kriptolara Yasaklama” Düşünüyor Olmasına Telegram Kurucusundan Sert Tepki Geldi

Rusya‘nın apeks bankasının ticaret ve madencilik gibi kripto faaliyetlerine genel bir yasak getirme planı, muhalefet üyeleri ve ülkenin teknoloji topluluğu tarafından sert bir direnişle karşılandı.

Geçen hafta Rusya Merkez Bankası, kripto risklerinin “Rusya dahil gelişmekte olan piyasalar için daha yüksek” olduğunu belirten bir rapor yayınladı ve bu nedenle hükümeti, alanı ülkede tamamen yasaklamaya çağırdı.

Telegram kurucusu: Kripto yasağı vicdansız oyuncuları durdurmayacak!

Ancak bu rapor, yasağın ülkede blok zinciri teknolojisinin gelişimini engelleyeceğine ve yasağın sadece yüksek piyasaların birkaç sektörünü yok edeceğine inanan popüler bir teknoloji platformu kurucusu Pavel Durov‘a göre pekte doğru değil. Durov şöyle dedi:

“Bir yasak, genel olarak blok zincir teknolojilerinin gelişimini kaçınılmaz olarak yavaşlatacaktır. Bu teknolojiler, finanstan sanata birçok insan faaliyetinin verimliliğini ve güvenliğini artırıyor.”

Telegram kurucusu, yasağın uzayda geliştirilmekte olan yasal projelerin ölümüne yol açacağını ve aynı zamanda sektördeki suçluları caydıramayacağını söyledi.

“Kripto para birimlerinin dolaşımını düzenleme arzusu, herhangi bir finansal otorite adına doğaldır. Ancak Rusya Federasyonu Merkez Bankası, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını önerirken, bebeği suyla birlikte dışarı atmayı da öneriyor. Böyle bir yasağın vicdansız oyuncuları durdurması pek olası değil; ancak bu alandaki yasal Rus projelerine son verecek.”

Durov’un görüşü, Leonid Volkov tarafından da desteklendi. Volkov’a göre kriptoyu yasaklamak imkansız; ancak hükümetin kripto borsalarına para yatırmayı çok zorlaştırabileceğini söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: New York Belediye Başkanı Piyasa Düşerken Maaşını Bitcoin Olarak Aldığı İçin Pişman Değil

Kripto yasağı düzenlemeleri işe yarıyor mu?

Rusya, kendi yetki alanı dahilinde kripto ile ilgili faaliyetlere genel bir yasak öneren son ülke olsa da, aynı yolu izleyen diğer ülkelere üstünkörü bir bakış, vatandaşların genellikle alana erişmek için yeni bir yol tasarladığını gösterecektir.

Örneğin, Çin‘de kripto yasağı, geçen yıl madencileri ve kriptoyla ilgili diğer firmaları ülke dışına çıkmaya zorladı, ancak vatandaşların yalnızca dijital varlıkları değil, aynı zamanda token ticaretini de sürdürdüğüne dair birkaç rapor ortaya çıktı.

Çin dışında, Nijerya‘nın apeks bankası da tüm finans kurumlarına hizmetlerini kripto şirketlerine sunmayı durdurmalarını emretti, ancak yasağa rağmen, Afrika ülkesi bölgenin eşler arası kripto ticaretine hükmedemiyor, çünkü vatandaşlar artık yasakları egale etmek için doğrudan kendi aralarında işlem yapıyor.