HaberlerKripto Para Haberleri

Rusya’nın BTC-e Operatörü Alexander Vinnik Hakkındaki İade Talebi Fransa Tarafından Reddedildi

Fransa'daki yargı makamları, Rusya'nın Alexander Vinnik için sunduğu iade talebini yerine getirmeyi reddettiler.

Fransa’daki yargı makamları, Rusya’nın Alexander Vinnik için sunduğu iade talebini yerine getirmeyi reddettiler.

Yapılan açıklamalara göre bilgisayar uzmanı ve eski BTC-e borsası operatörü Vinnik, neredeyse dört sene gözaltında kaldıktan sonra sağlığı kötüye gitmesine rağmen yeni bir açlık grevine başlamaya hazır.

Fransa’da Alexander Vinnik Aleyhindeki Dava Devam Ediyor

BTC-e kripto para borsasının operatörü geçenlerde 5 yıl hapse ve 100.000 Euro para cezasına çarptırıldı.

Rusya’nın İnsan Hakları Sorumlusu Tatyana Moskalkova, Alexander Vinnik’i iade etme talebinin Perşembe günü yerine getirilmediğini ve davanın değerlendirilmesinin devam ettiğini söyledi.

Aralık 2020’de, Paris Ceza İnfaz Mahkemesi Vinnik’i kara para aklamaktan suçlu bulmuş ancak kendisi Locky fidye yazılımıyla ilişkisi olduğu iddiasıyla ilgili suçlamaları düşürmüştür .

Alexander Vinnik
Alexander Vinnik

Vinnik, ailesiyle beraber Temmuz 2017’de Yunanistan’da tatildeyken tutuklandı. Şu anda feshedilmiş olan kripto para borsası BTC-e aracılığıyla 9 milyar dolara kadar para aklamakla suçlanıyordu. ABD’den gelen bir tutuklama emri üzerine de apar topar alınmıştı.

Rus bilişim uzmanı, neredeyse üç ay süren açlık grevine başladı. Suç duyurusu yapılmadan önce 30 ay Yunan nezaretinde kaldı. Vinnik, artık yeni bir greve başlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu