Rusya’da Kamuoyuna Açık Kripto Tartışma Ortamı Başlatıldı

Rusya’da Kamuoyuna Açık Kripto Tartışma Ortamı Başlatıldı

Rusya Maliye Bakanlığı, kripto para birimi endüstrisi için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve geliştirmeye başladıklarını Rus vatandaşlarına duyurdu. Görüşmeler sırasında vatandaşlar ve finansal piyasa oyuncuları konuyla ilgili önerilerini sunabilecek.

Şimdiye Kadar Neler Oldu?

2022’nin başından bu yana, Rusya’nın üst düzey yetkilileri dijital varlık sektörüne nasıl yaklaşılacağı ve ona hangi kuralların uygulanacağı konusunda bir netliğe varamadı.

Merkez bankası, kripto para birimlerinin bir piramit şemasını hatırlattığını iddia ederek ve onlarla yapılan tüm çalışmaların yasaklanması için çağrıda bulundu. Öte yandan Maliye Bakanlığı, varlık sınıfının düzenlenmesinin benimsenmesi için tercih edilen adım olduğu kanaatindeydi.

Bir noktada, Başkan Vladimir Putin bile konuyla ilgili düşüncelerini ifade etti. Lider, yetkililerden “bir tür oybirliğiyle bir görüşe varmalarını” istedi. Ayrıca kripto para madenciliğinin Rusya için faydalı olabileceğini ve kendisini merkez bankasının sert konumundan farklılaştırabileceğini belirtti.

Bu haftanın başlarında, Elvira Nabiullina (Rusya Merkez Bankası Başkanı), Anton Siluanov (Maliye Bakanı) ve Dmitry Grigorenko (Başbakan Yardımcısı) ortak bir toplantıda durumu tartıştılar. Bununla birlikte, hangi mevzuatın uygulanacağına karar vermediler.

Rusya’da Uygulamalara Başlanmadan Önce Bir Tartışma Ortamı Oluşturuluyor

Rusya Maliye Bakanlığı, hangi kuralların uygulanacağı konusunda daha iyi bir fikre sahip olmak ve yerel halkın bu konuda ne düşündüğünü anlamak için kamuoyuna duyuru yaptı.

Yetkililer, “dijital para birimleriyle bağlantılı olarak bir dizi federal yasayı değiştirme ihtiyacı” olduğunu bildirdi. Ayrıca finansal piyasa katılımcılarını, tüzel kişileri ve vatandaşları yaklaşan kurallar hakkında önerilerde bulunmaya davet ettiler. Katılmak isteyenlerin konu ile ilgili görüşlerini aktarmaları için 18 Mart’a kadar süreleri var.

Kamuoyu tartışmalarını dikkate aldıktan sonra, Bakanlık yolsuzlukla mücadele uzmanlığına göre kesin sonuçlar belirleyecek. Belgeler, düzenleyici kanun taslağını tamamladıktan sonra taslak hükümete gönderilecek.

Anton Siluanov’un, yasa koyucuların çerçeveyi tasarlayıp 2022’nin sonuna kadar uygulamaya koyacaklarına dair umutlarını artırdığı bildiriliyor.