Rusya ve Ukrayna Arasındaki Gerginlik Artarken Bitcoin 42.000 Dolara Düştü

Rusya ve Ukrayna Arasındaki Gerginlik Artarken Bitcoin 42.000 Dolara Düştü

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim artmaya devam ederken Bitcoin (BTC) 42.000 dolara düştü. Bu, Bitcoin’in haftalardır ilk kez 45.000 doları aştığı bir haftanın ardından geliyor. 

Dijital paralar, askeri birliklerin ve teçhizatın konuşlandırıldığı Rusya-Ukrayna sınırındaki mevcut durumdan etkilenmiş gibi görünüyor.

Bitcoin, ABD medyasından Rusya’nın önümüzdeki hafta Salı günü en kısa sürede Ukrayna’ya bir saldırı planlayabileceğini iddia eden raporlardan etkileniyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, her an bir işgalin gelebileceği bir pencerede olduğumuzu söyledi. 

Bazı ülkeler vatandaşlarından Ukrayna’yı derhal terk etmeleri istendi. Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Danimarka ve Birleşik Krallık şimdi vatandaşlarından Ukrayna’yı bir an önce terk etmelerini istiyor. ABD büyükelçiliği de çalışanlarından ülkeyi tahliye etmelerini istedi. 

Son saatlerde geleneksel finans piyasaları da etkilendi. Dow Jones 500 puan düşerken Nasdaq %2′den fazla düştü. Bu, Bitcoin’i Cuma günü daha da aşağı itebilirdi. Son birkaç ayda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin diğer geleneksel finansal varlıklarla yakından ilişkili olduğunu gördük. 

Önümüzdeki günlerde Rusya ile Ukrayna arasında olabilecekleri takip etmek çok önemli olacak. Bunun sadece Bitcoin üzerinde değil, aynı zamanda dünya çapındaki geleneksel finans piyasalarında da büyük bir etkisi olabilir. Ayrıca dünya, son birkaç yıldır yüksek enflasyon oranları ve gevşeyen para politikası nedeniyle faiz oranlarını artırıyor. 

Ukrayna’da bir Rus işgali, Avrupa’da istikrarı tehdit edebilecek ve piyasaları aşağı çekebilecek bir şeydir. Ayrıca, Ukrayna’nın işgali gerçekleşirse, çatışmanın Baltık ülkeleri de dahil olmak üzere diğer ülkelere yayılabileceğini de dikkate almak gerekiyor. 

Ayrıca, Bitcoin ve geleneksel piyasalar düşerse, altcoinler de aynı eğilimi izleyecektir. Bu nedenle, piyasalarda çalkantılı bir dönemde güvenli liman olmayabilir. Gerçekten de altcoinler, Bitcoin de dahil olmak üzere diğer varlıklardan daha hızlı düşebilir. 

Şu anda, Bitcoin 42.180 dolardan işlem görüyor ve 800 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Son 24 saatte kripto para birimi değerinin %3‘ünü kaybetti.