Rusya Merkez Bankası Başkanı: Rusya’da kriptoyu yasaklayabiliriz

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Rusya’da kriptoyu yasaklayabiliriz

Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, ülkedeki kripto düzenlemesinin durumunu çevreleyen korku, belirsizlik ve şüpheyi (FUD) daha da artırdı. Dijital varlıkların yükselişi sorulduğunda Nabiullina, şu açıklamaları yaptı:

“Kripto para birimlerine karşı tavrımızın, en hafif tabirle, şüpheci olduğunu biliyorsunuz. Bununla ilgili olarak, perakende yatırımcılar için önemli riskler ve bu tür varlıklar için önemli oynaklık var. Ayrıca, kripto para birimleri, sıklıkla kullanıldıkları yasadışı operasyonlar veya suç niteliği için opaktır. Bu nedenle, bunlara yatırım yapmayı kabul edemeyiz. Rus finansal altyapısının kripto işlemlerini kullanmasını engellemeye çalışıyoruz. Bu oldukça yapılabilir.”

Nabiullina’nın sözleri, çelişkili raporların Rusya’daki kripto para birimi borsalarında kapsamlı bir yasak olasılığına işaret etmesinden bir gün sonra geldi. Vladimir Putin’in dijital varlıklar hakkında bir uyarı yayınlamasıyla kriptoyla ilgili endişeler cumhurbaşkanlığı ofisine bile ulaştı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: JP Morgan, Menkul Kıymetler Yasasını İhlal Ettiği İçin Para Cezasına Çarptırıldı

Bu bağlamda, eski Sovyetler Birliği ülkeleri kara para aklama veya vergi kaçakçılığı gibi mali suçlara Batılı muadillerinden çok daha duyarlı olmaya devam ediyor. Bunun nedeni, SSCB’nin dağılmasından sonra devlet işletmelerinin özelleştirilmesinin, gücü, o sırada hisse satın almak için yeterli “sermayeye” sahip bireylerin “mafyalar, çeteler ve karaborsa katılımcıları” elinde toplamasıdır.

Göreceli olarak konuşursak, kriptonun anonim, sınırsız, anlık ve düzenleyici olmayan doğası, bu nedenle bölgedeki suç faaliyetlerini daha büyük bir kolaylaştırıcı olacaktır. Kısmen sorunla mücadele etmek için Rusya, özel sektörde geliştirilen kriptolara oldukça büyük bir rakip olarak düzenleyici uyumlu bir dijital Ruble geliştirmeye öncelik veriyor.