Rusya’nın en zengin ikinci adamı, dijital bir rublenin özel kripto para birimlerinin yerini alabileceğini iddia etti

Rusya’nın en zengin ikinci adamı, dijital bir rublenin özel kripto para birimlerinin yerini alabileceğini iddia etti

Rusya’daki en zengin ikinci adam olan Vladimir Potanin, dijital bir rublenin özel kripto para birimlerinin yerini alabileceğini iddia etti. Bitcoin ve altcoinler, yatırımcılar için risk oluşturan “güvenilmez ürünler” iken, yeni teknolojileri teşvik edebilir, diye belirtti.

Ayrıca ona göre bir CBDC, Rusya’nın merkez bankası tarafından yüksek oranda merkezileştirilir ve kontrol edilir, bu nedenle kurumun buna odaklanması gerekir.

Dünya çapında en zengin 10. adam olarak bilinen milyarder Vladimir Potanin, dijital hizmetlerin ve ödemelerin savunucusudur. Potanin, dijital hizmetlerin gelecekteki finansal devrimin bir parçası olduklarına inanıyor :

“Metal paraların yerini kağıt para aldı ve daha sonra işlemler nakitsiz hale geldi. Dijital finansal varlıklar sadece bir sonraki aşama.”

Ancak Potanin, bu tür dijitalleştirmenin Bitcoin ve Ethereum gibi özel kripto para birimlerine odaklanmaması gerektiğini düşünüyor.

Ona göre, bunlar düzenleyicilerin izleyemediği riskli ve güvenilmez ürünler. Bu nedenle, yetkililer tarafından kontrol edilen bir merkez bankası dijital para biriminin veya diğer tokenlerin Rusya ekonomisini artırabilecek uygun parasal çözümler olduğunu savundu.

Potanin, İsviçre merkezli bir tokenizasyon girişimi olan Atomyze’de bir yatırımcıdır. Platform, gerçek varlıkları kolayca değiştirilebilen tokenlere dönüştürmek için blok zinciri kullanır. Bu ayın başlarında, şirketin Rus birimi bu tür bir ticaret yapma lisansı aldı.

Potanin, “Bazı kripto para birimlerinden farklı olarak, Atomyze gibi platformlar tüketicilere yüksek kaliteli ve güvenli dijital ürünler sunuyor ve güvenilmez ürünleri piyasadan çekebilir” dedi.

Vladimir Patonin
Vladimir Patonin, Kaynak: Forbes

Milyarderin bakış açısı Rusya Merkez Bankası ile büyük ölçüde örtüşüyor. Geçen ay finans kurumu, özel dijital para birimlerini yerel finansal ağı tehdit edebilecek bir piramit şeması olarak tanımlayan kripto yasağı için çağrıda bulundu.

Öte yandan, kuruluş bir CBDC ve denetleyebileceği diğer tokenleri tercih ediyor. Birkaç ay önce, Bank of Russia Yönetim Kurulu üyesi Sergey Shvetsov, merkez bankasının yerel mevzuat kapsamında çalıştıkları sürece bazı dijital projeler için test programları başlatmaya istekli olduğunu açıkladı.