Rusya Bakanlığı belirli alanlarda Bitcoin madenciliğini yasallaştırmak istiyor

Rusya Bakanlığı belirli alanlarda Bitcoin madenciliğini yasallaştırmak istiyor

Rus hükümeti kripto para birimi düzenlemeleri getirmek için yoğun çaba sarf etmeye devam ederken, federal bir bakanlık kripto para madenciliği endüstrisi ile ilgili başka bir teklifte bulundu.

Yerel haber ajansı olan Izvestia’nın bugün bildirdiğine göre, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ülkedeki kripto madenciliği düzenlemesi kavramına yeşil ışık yaktı.

Teklifin bir parçası olarak bakanlık, Rusya’nın belirli bölgelerinde madencilik çiftlikleri ve veri merkezleri kurmak için daha düşük ücretler getirilmesinin yanı sıra bu tür tesisler için daha düşük enerji oranları teklif edilmesini önerdi.

Bakanlık ayrıca, artan enerji harcamaları için daha yüksek enerji oranları getirmeyi önererek, bireyler tarafından madencilik için bir güç kullanım sınırı belirlemek istiyor. Raporda, otoritenin henüz bunun için bir eşik tutarı belirlemediği belirtiliyor.

Bakanlığa göre, yeni önerilen kurallar, ülkenin diğer bölgelerinde konut, sosyal tesisler ve altyapı için yetersiz güç kaynağı risklerini ortadan kaldıracak.

Ek olarak, bakanlığın kripto madenciliğini ticari bir faaliyet olarak tanımayı ve kripto para madenciliğinden elde edilen kârlar üzerinde vergiler getirmeyi önerdiği ifade edildi.

En son teklif, hükümetin farklı bölümlerinin hala Bitcoin’in BTC ) nasıl düzenleneceğini tartıştığı Rusya’daki kripto düzenlemesi konusundaki devam eden belirsizliğin ortasında geliyor.

Daha önce bildirildiği gibi, Rusya maliye bakanlığı kripto endüstrisini düzenlemeyi savunurken, Rus merkez bankası yatırımcı koruma risklerini öne sürerek kripto işlemlerini yasaklamak için agresif bir şekilde ısrar ediyor.

Hükümet 8 Şubat’ta kripto düzenlemesi kavramını resmen onaylarken, Bank of Russia başkanı Elvira Nabiullina daha sonra bankanın devletin kararını desteklemediğini ve Rusya’da kripto paranın benimsenmesine karşı çıkmaya devam edeceğini açıkladı.

Hükümet ve merkez bankasının bu Cuma gününe kadar ortak bir kripto para düzenleme tasarısı sunması bekleniyor .