Rusya, 4 Büyük Dark Web Sitesini Kapattı

Rusya, 4 Büyük Dark Web Sitesini Kapattı

Rusya İçişleri Bakanlığı dört büyük Dark Web sitesini kapattı. Dark Web siteleri, perakendecilerden ve ödeme şirketlerinden çalınan kredi kartı bilgilerini satma konusunda uzmanlaşmış durumda. Siber suçlular bu çalıntı kartları çevrimiçi olarak mal satın almak ve bunları nakit olarak satmak için kullanıyor. Bu çalışma şekli, ‘Taraklama Dolandırıcılığı’ olarak bilinmektedir.

Dark Web’de Çalıntı Kredi Kartı Bilgileri… ‘Ölmekte olan bir pazar’

Yetkililer tarafından artan bir baskı, çalıntı kredi kartı piyasası satıcılarından birçoğunu sitelerini kapatmaya zorladı. Kaba tahminler, pazarın değerinin toplamda yaklaşık 263 milyon dolar olduğunu varsayıyor. En önemli çalıntı kredi kartı satıcılarından biri olan Joker’s Stash, faaliyetlerini durdurdu. Onu, bu yıl ikinci en büyük çalıntı kart satıcısı olan UniCC izledi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, iki büyük çalıntı kredi kartı bilgisi satıcısı olan Forum Shop ve Trump’s Dumps‘a el koydu. Joker’s Stash’i durdurulduktan sonra, UniCC pazar lideri oldu. Çıkışının ardından 2013 yılında kurulan Forum Shop pazar lideri oldu. Çalıntı kart satışlarıyla 256 milyon dolarlık Bitcoin topladı.

Trump’s Dump, eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın resmini markalama için kullanmasıyla ünlü bir manyetik şerit veri satıcısıdır. 2017’den bu yana 4,1 milyon dolar kar elde ettiği tahmin ediliyor.

Şüpheli pazardaki bir diğer önemli balık ise Sky-Fraud. Önemli bir taraklama forumudur ve taraklama yöntemlerini ve diğer kara para aklama ipuçlarını tartışmak için siber suçlular tarafından ziyaret edilir. Hem Trump’s Dump hem de Forum Shop, forumdaki çoğu tartışmada yer aldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Beyaz Şapkalı Bir Hacker Yearn.Finance’ı (YFI) Kurtardı

Çalıntı kart piyasasındaki bir diğer karanlık oyuncu, RDP Credentials Vendor olan UAS Store‘dur. COVID-19 salgını, birçok işçinin evlerinden çalışmasına sebep oldu. İşverenleri RDP‘ye (Uzak Masaüstü Protokolü) erişim sağladı. Bilgisayar korsanları, kötü yapılandırılmış şirket ağlarına sızdı, kurbanların RDP kimlik bilgilerini çaldı ve bunları UAS Store’da yayınladı.